logo yeni

EMEKLİ VEKİLLER MAAŞ ADALETSİZLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm32 yıl milletvekili yapanla 30 yıl milletvekilliği yapanlar arasında emeklilikte herhangi bir maaş farkı olmadığını dile getiren emekli vekiller, “Hiç kıdemli vekil ile çömez milletvekili bir olur mu?” dedi.

Eski milletvekillerinden olan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı da yapmış Biltekin Özdemir’in başını çektiği bazı milletvekilleri, TBMM Başkanlığı’na başvurarak maaşlarda adalet ve düzen sağlanmasını istedi. 20-30 yıl milletvekilliği yapıp emekli olmuş kıdemlilerle, 2 yıl milletvekilliği yapmış olanların aynı emeklilik maaşını aldığını dile getiren Özdemir, kendilerinin uzun yıllar sigorta sistemine yaptıkları prim katkısının 2 yılda emekli olandan kat kat fazla olduğunu belirterek, “Hiç kıdemli ile çömez vekil bir olur mu?” diyerek kıdemli milletvekillerine daha fazla emekli milletvekili maaşı ödenmesi gerektiğini dile getirdi. Özdemir, emekli milletvekillerine yapılan maaş ödemesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydetti.

Emekli maaşı 9 bin TL

Milletvekili maşları için değişik kanunlarda parça parça düzenlemeler olduğunu anımsatan Özdemir, aktif milletvekillerinin Başbakanlık müsteşarının maaşına endeksli maaş aldıklarını kaydetti. Emekli miletvekillerinin ise Cumhurbaşkanı maaşına endekslendiğini anımsatan Özdemir, “Bu dağınık mevzuatta emekli vekillere yapılan maaş ödemeleri Anayasa’ya aykırı” dedi. Emekli milletvekilleri kıdemlerine bakılmaksızın aylık 9 bin TL emeklilik maaşı alıyor.(kaynak/Milliyet)

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.