logo yeni

ALBAYLARA İLAVE İKRAMİYE MADDESİ, RESEN EMEKLİLİK MADDESİNE DÖNÜŞTÜ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asker 3TBMM Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun, istekleri üzerine emekliye ayrılacak Albaylara ilave ikramiye ödenmesini öngören maddesi, verilen önergeyle Albayların resen emekli edilmesini sağlayacak maddeye dönüştü.

Meclis Genel Kurulunda görüşülmekte olan “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın 10 maddesi kabul edildi.

Tasarının 5 inci maddesi, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıkta 28, 29 veya 30 fiili hizmet yılını tamamlayacak olan albaylardan, 29 Şubat 2016 tarihine kadar emekliye ayrılma talebinde bulunacak olanlara, ilave emekli ikramiyesi ödenmesini öngörüyordu.

Bu maddenin TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında, AKP Milletvekilleri tarafından verilen ve kabul edilen bir önergeyle madde metninde değişiklik yapıldı.

Önerge sonrası kabul edilen söz konusu maddeye göre, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıkta 28, 29 veya 30 fiili hizmet yılını tamamlayacak olan albaylar, istekli olup olmadıklarına bakılmaksızın Yüksek Askeri Şura tarafından emekliye sevk edilebilecek. Bu şekilde emekliye sevke edilecek albaylara ilave ikramiye ödenecek.

Söz konusu madde, verilen bir önergeyle Albayların resen emekli edilmesine imkan tanıyan bir hale dönüşmüş oldu.

Erken emekli edilecek Albayların alacağı ilave ikramiye miktarları için tıklayınız …

Kabul edilen madde (çıkarılan ve eklenen ifadeler gösterilmiştir)

MADDE 5- 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 39- Bu Kanunun kadrosuzluktan emeklilik hükümlerine tabi olmak kaydıyla, (çıkan)29 Şubat 2016 tarihine kadar emekliye ayrılma talebinde bulunan albaylardan, (eklenen) Yüksek Askeri Şura tarafından emekliye ayrılmasına karar verilen albaylardan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıkta;

a) 30 uncu fiili hizmet yılını tamamlayacak olanlara, emekliliğe esas aylık tutarının 5,5 katı,

b) 29 uncu fiili hizmet yılını tamamlayacak olanlara, emekliliğe esas aylık tutarının 11 katı,

c) 28 inci fiili hizmet yılını tamamlayacak olanlara, emekliliğe esas aylık tutarının 16 katı,

herhangi bir vergiye tabi olmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli ikramiyesi olarak ayrıca ödenerek 50 nci maddenin (a) bendine göre 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla kadrosuzluktan emekliye sevk edilirler. Bunlardan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla bir üst rütbeye terfi ettirilenler hakkında talepleri halinde emeklilik işlemi uygulanmaz. Fiili hizmet sürelerinin hesaplanmasında, 14 üncü ve 109 uncu maddeleri gereğince subay nasbedilenler ile Harp Okulu öğrenim süresinden yıl olarak fazla okuyarak fakülte ve yüksekokulları bitirenler işlem gördükleri emsali harp okulu mezunları ile birlikte değerlendirilmeye tabi tutulur.

Bu durumdaki personel, istedikleri sürece ve azami emsallerinin 31'inci fiili hizmet yılını tamamladıkları yılın 30 Ağustos tarihine kadar, emekliye ayrıldıkları rütbe ve kıdem üzerinden 3/1/1961 tarihli ve 205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanununa göre hesaplanacak aidat her ay düzenli olarak kendileri tarafından ödenmek kaydıyla Ordu Yardımlaşma Kurumu üyeliklerini devam ettirebilirler."

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.