logo yeni

HALK SAĞLIĞI MÜDÜR YARDIMCISI TARAFINDAN AİLE HEKİMİNE VERİLEN CEZA İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet 3Türk Sağlık-Sen’den yapılan açıklamaya göre, Ankara’da görevli bir aile hekimine Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı tarafından verilen ihtar puanı cezası Mahkeme tarafından iptal edildi.

Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda Ankara 5. İdare Mahkemesi verdiği kararda, Aile hekiminin soğuk zincir kurallarına uymadığı iddiasıyla Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı tarafından 20 İhtar puanı cezası verildiğine ve cezaya yapılan itirazın ise Halk Sağlığı müdürlüğü tarafından red edildiğine dikkat çekti.

Mahkeme kararında, Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme  Yönetmeliğine göre ihtar cezasını ancak Vali Yardımcısının verebileceğine vurgu yapıldı.

Kararda aile hekimi hakkındaki isnatların vali yardımcısı tarafından değerlendirilerek ceza verilip verilmeyeceğine karar verilmesi ve bu cezaya itiraz edilmesi durumunda ise itirazın vali tarafından değerlendirilmesi gerektiği halde cezanın Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı tarafından verildiği, itirazın ise Halk Sağlığı Müdürü tarafından reddedildiği belirtildi. Mahkeme yetkili olmayan mercii tarafından verilen cezanın iptaline hükmetti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.