logo yeni

TBMM'NİN GÜNDEMİNDE YENİ ANAYASA VE TORBA KANUNLAR VAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmmTürkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta yeni anayasa çalışmaları ve torba kanunlarla meşgul olacak.

Yeni Anayasa

Meclis’te yeni anayasa için yapılacak ön çalışmalar kapsamında, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Uzlaşma Komisyonu için liderlere mektup gönderdi. Kahraman liderlerden kurulacak komisyona üç üyenin isimlerini 25 Ocak 2016 Pazartesi gününe kadar bildirilmesini istedi.

AK Parti, CHP, HDP ve MHP 25 Ocak tarihine kadar Anayasa Uzlaşma Komisyonu için üç isim bildirecek. Ardından Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına başlayacak.

Dövizle askerlik ve nüfus cüzdanı dağıtımı

Meclis Genel Kurulu’nda içinde dövizli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

Tasarıya göre dövizli askerlik 6 bin Avro’dan bin Avro’ya düşecek. Yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları bin Avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak.

Tasarıyla “Nüfus cüzdanı" ibaresi "kimlik kartı" şeklinde değiştirilecek. Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere biyometrik veri ilave edilecek.

Nüfus cüzdanları için 8 TL, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 50 TL alınacak.

Polislerin ve uzman erbaşların ek göstergesi artıyor

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Milli Savunma Komisyonunda 11 Ocak Pazartesi tarihinde görüşülecek.

Bu torba yasa tasarısı kamu personelini ilgilendiren çok sayıda düzenleme içeriyor. Tasarı,  çocuğu olan memur anne veya babaya, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanı getirilirken, polislerin ve uzman erbaşların ek göstergelerinin yükseltilmesi, polislerin emniyet hizmetleri tazminatının artırılması da öngörülüyor. Ayrıca tasarı bu haliyle kabul edilirse, muhtarların net 940 Türk Lirası olan ödenekleri 1300 Türk Lirasına yükseltilecek. Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılacak.

Asıl bütçe Meclis’e gelebilir

Merkezi yönetim bütçe kanununun süresinde yürürlüğe konulamaması nedeniyle 2015 yılı Bütçesinin başlangıç ödeneklerinin belli bir oranı esas alınarak üç aylık bir süre için 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edilmişti. Asıl Bütçenin Meclis’e sunulması bekleniyor. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.