logo yeni

CUMA NAMAZI GENELGESİ MAHKEMELİK OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

imamResmi Gazete'de yayımlanarak bugün yürürlüğe giren Cuma Namazı Genelgesi mahkemelik oldu.

YARSAV eski Başkanı avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, Başbakanlık Genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu. Bugün yayınlanan Başbakanlık Genelgesine buradan ulaşabilirsiniz.

Eminağaoğlu Danıştay’a verdiği dilekçede, Başbakanlık genelgesinin, hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi gerektiğini savundu.

Eminağaoğlu’nun dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

 “Mevzuatta inanç özgürlüğü bağlamında çalışma saatleri konusunda bir sınırlama öngörülmediğinden bahisle, sınırlama olmayan her konu serbesttir gibi bir düşünceyle, bu genelgeye geçerlilik tanınamaz. Böyle bir gerekçe ve anlayış, inanç özgürlüğü adı altında, isteyene Ramazan ayı içinde de günlük çalışma saatlerinin kaydırılarak kullanılması gibi bir durumu gündeme taşıyacaktır. Gide gide takvim ve hafta tatili konusundaki sistemlerin tartışılmasının önü açılacaktır. Ya da inanç özgürlüğünün gereği ise, bu neden yapılmamaktadır. Sorunun olmayan yanıtı, yapılan genelgenin aykırılığını ortaya koymaktadır. Bu durum daha sonra tüm namaz saatlerinin gözetilmesi durumunu da ortaya çıkaracaktır ki, bu anlayış, devlet hukuk ve siyasal sistemindeki değişimi ortaya koymaktadır.”

Eminağaoğlu ayrıca, işlemin 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası’nın 106. maddesi kapsamında kalması nedeniyle, konunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da iletilmesinin sağlanmasını talep etti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.