logo yeni

SGK, ANLAŞMALI BOŞANANLARA AYLIK ÖDEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Anlaşmalı boşanarak birlikte yaşamaya devam eden çiftlerin ''nitelikli dolandırıcılık'' suçu işlememiş olduklarına hükmedilmiş olması, SGK tarafından aylıklarının kesilmesini engellemiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, anlaşmalı boşanıp, birlikte yaşamaya devam eden çiftler hakkında, ''nitelikli dolandırıcılık'' suçlamasıyla açılan davalarda, bazı mahkemelerce verilen beraat kararları sonrası ortaya çıkan durumu değerlendirdi.

Acar, boşandığı eşiyle yaşayanların aylıklarının kesilmesi ve ödenen aylıkların geri alınmasına ilişkin hükmün Anayasa Mahkemesi denetiminden de geçtiğini ve halen yürürlükte olduğunu belirterek, ''Bu nedenle bu durumdaki kişilerin aylık almaları hala yasalara aykırı bir durumdur ve Kurum uygulamaları da bu yönde devam edecektir. Bu konudaki mahkeme kararları ise bu kişilerin ayrıca suç işleyip işlemediğine yani ceza hukukuyla ilgili olup, aylık alma hakları olduğuna ilişkin değildir'' dedi.

netgazete

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.