logo yeni

CHP'DEN SÖZLEŞMELİ ER VE ERBAŞLARLA İLGİLİ KANUN TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asker3Güneydoğu’da terörün tırmandığı 2015 yılının ikinci yarısından itibaren şehit olan asker, polis ve korucu sayısı 210’u geçerken, şehitlerin büyük bölümünün geçmiş yılların aksine er ve erbaşlardan değil profesyonel askerlerden oluştuğu görüldü.

Genelkurmay Başkanlığının aşama aşama profesyonel askerliğe geçişiyle birlikte, son 6 ay itibariyle şehit askerlerin yüzde 80’i uzman erbaşlar, sözleşmeli er ve erbaşlar ile astsubaylar ve subaylar oldu. Buna karşın Mecliste kabul edilen yasa ile sözleşmeli er ve erbaşların maaşı asgari ücrete endeksli iken, memur maaşlarına bağlı hale getirildi. Konuya ilişkin haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan, TSK Dayanışma Vakfı’na katkı payı ödeyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinden şehit olanların yakınlarına ekonomik ve sosyal destek sağlanıyor. Vakfın ölüm yardımı 37 bin lira ile 64 bin lira arasında değişiyor. Şehit sözleşmeli askerlerin yakınları ise bu haktan yararlanamıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın talimatı üzerine sözleşmeli askerlerin de bu sisteme eklenmesine dönük çalışma başlatıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, terörle mücadelenin en ön safında yer alan sözleşmeli askerlerle ilgili hakların yeniden düzenlenmesi amacıyla hazırladıkları yasa teklifini gelecek hafta Meclis Başkanlığı’na sunacaklarını belirterek, şu bilgilere yer verdi:

“Şehit haberleri geliyor; üçünden ikisi sözleşmeli asker. Şu anda bu çocuklar terörle mücadelenin bel kemiğini oluşturuyor. Oysa devletin onlara bakışı taşeron işçi statüsüyle aynı. En büyük itirazları da buna. Gözünü kırpmadan şehit olmasını istediğimiz gençlerin taşeron mantığıyla yönetilmesi kabul edilemez.

3.200 TL olacaktı

Normalde maaşları asgari ücrete endeksli artacaktı. Meclis’ten geçen maddeyle bunun yerine memur maaş katsayısına bağlandı. Asgari ücretle hesaplansaydı maaşları yüzde 30 oranında, 600-700 lira artışla 3 bin 200 lira olacaktı. Şimdi yüzde 6-7 civarında artacak. Daha önce düşük maaş alsınlar diye asgari ücrete endeksleniyor, asgari ücret artınca bundan vazgeçiliyor. Sebebi de maaşlarının düşük rütbeli astsubaylara yetişmesi. Biz bu vicdansızlık yerine astsubayların maaşlarının da arttırılmasını teklif ediyoruz.

Zaten 45 yaşından sonra çalıştırılmıyorlar. İki ay rapor alsalar ilişikleri kesiliyor. Lojmanları yok, sosyal tesislerden istifade edemiyorlar. Ayrıca okulları yok, zorunlu askerlik eğitimiyle profesyonel oluyorlar. Tazminat ve ölüm yardımlarıyla ilgili ciddi ayrımcılık var. Profesyonelleşmenin hak ayağı oturtulmamış.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.