logo yeni

ÇALIŞAN ÖĞRENCİLER DE BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ ALABİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitim2Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilecek öğrenim kredisi ile burs-krediye ilişkin usul ve esasların belirlendiği; “Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile “Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmelik”te değişiklik yapıldı.

Bugün yürürlüğe konulan Yönetmelik değişiklikleri ile asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilerin de öğrenim kredisi ve burs alabilmesine imkan sağlandı.

Değişiklikler öncesinde, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere burs ve öğrenim kredisi verilmiyor, ayrıca burs ve öğrenim kredisi verilmekte olanların bu şekilde gelir elde etmeleri halinde ise burs ve kredileri kesiliyordu.

Yapılan düzenlemeye göre, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler de burs ve öğrenim kredisi alabilecek ve bu şekilde gelir elde etmeleri nedeniyle burs ve kredileri kesilmeyecek.

Asgari Ücretin yıl başından itibaren net 1300 TL olması durumunda, aylık 1300 TL’ye kadar geliri olan yükseköğrenim öğrencileri burs ve kredi alabilecek.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU BURS-KREDİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 24/8/2004 tarihli ve 25563 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanı birlikte yürütür.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU ÖĞRENİM KREDİSİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 18/1/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.