logo yeni

CİZRE VE SLOPİ'DEN AYRILAN ÖĞRETMENLER KONUŞTU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

harcirahMilli Eğitim Bakanlığı'nın 'hizmetiçi eğitim' mesajıyla Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerini terk edip memleketlerine dönen öğretmenler yaşadıklarını anlattı. Öğretmenlerden biri, "Hendeklerin içi bomba doluydu. Öğrencilerimizle her gün o hendeklerden zıplayarak okula gidiyorduk. Okul ve eve çocuklarla birlikte gidiyorduk" dedi. Başka bir öğretmen ise yaşadıklarını, "YDG-H üyeleri önümüze çıktı. 'Eşim hamile' dedim ve kurtuldum" ifadeleriyle anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 'hizmetiçi eğitim' mesajıyla Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerini terk edip memleketlerine dönen öğretmenler yaşadıklarını anlattı. İşte öğretmenlerin gözünden yaşananlar:

Din Kültürü öğretmeni T.C.: "Bizim okulumuz çok kötü bir yerde, Nur Mahallesi'nin tam ortasındaydı ve her yerde hendekler vardı. Hendeklerin içine beton dökülmüş ve borular döşenmişti. Hendeklerin içi bomba doluydu. Öğrencilerimizle her gün o hendeklerden zıplayarak okula gidiyorduk. Okul ve eve çocuklarla birlikte gidiyorduk. Öğrencilerimiz bize kalkan oluyordu."

Silopi'de görevli Türkçe öğretmeni A.T.: "Bavullarımızı toplayıp çıktık. Otogarda teröristler silahlarını bize doğrulttu ve 'Geri gideceksiniz' dediler. YDG-H üyeleri önümüze çıktı. 'Eşim hamile' dedim ve kurtuldum."

Cizre'de görev yapan öğretmen P.S.: "Beraber çalıştığımız bazı öğretmenler de onlarla iletişimdeydi. Bu nedenle okulda rahat hareket edemiyorduk. 'Dön' dediklerinde döneriz. Askerler için nasıl kutsal bir görevse bizim için de böyle.

Birçok öğrencim ağlıyordu. 'Gelin sizi de götürelim' dedim, gelmediler. Ben öğrencilerimi o sokaklarda bırakmak istemiyorum." (Kaynak/Habertürk)

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.