logo yeni

EL YAZISININ DEVAMINA ÖĞRETMENLER ANKETLE KARAR VERECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen12Milli Eğitim Bakanlığının, 10 yıldır uygulaması devam eden ve bir çok tepkiye neden olan el yazısı uygulamasını öğretmenlere soracağı öğrenildi.

İlköğrenimde halen uygulamaya devam edilen bitişik eğik yazı (el yazısı) uygulamasına gelen tepkiler nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca bir anket hazırlandı. Öğretmenler için hazırlanan ve 17 sorudan oluşan anket sonucunda, Bakanlık el yazısı uygulamasının geleceğine de karar verecek.

“Bitişik Eğik Yazı Kullanımının Değerlendirilmesine Yönelik Anket Formu” öğretmenlere yönelik olarak 17 soru içeriyor. Uygulamanın devamlılığı açısından verilecek cevabın önem arz ettiği belirtilerek, öğretmenlerin anketi cevaplaması istendi. Ankette yer alan soruda, “Ders dışındaki bireysel yazışmalarınızda hangi yazı türünü tercih ediyorsunuz” ifadesine yer verilirken, Bakanlık tarafından öğretmenlere bitişik eğik yazıyı mı yoksa dik temel yazıyı mı öğretmenin daha kolay olduğunu soruldu.

“Hiç katılmıyorum, katılmıyorum, kararsızım, katılıyorum, tamamen katılıyorum” seçenekleriyle soruların cevaplanmasını isteyen Bakanlık, “Ders kitaplarındaki yazılarda bitişik eğik yazı kullanılmalı”, “Öğrenciler bitişik yazıyla daha kolay yazı yazmaktadır. Öğrenciler bitişik eğik yazıyı severek yazmaktadır”, “Bitişik eğik yazı uygulamasına diğer eğitim kademelerinde (ortaokul ve lise) devam edilmelidir”, “Bitişik eğik yazı uygulaması öğrencilere ayrı bir ders kapsamında öğretilmelidir” şeklindeki önerilere öğretmenlerin bakışını sordu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.