logo yeni

7 İNFAZ KORUMA MEMURUNA TUTUKLAMA

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hapisEdirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nde halen hükümlü olan Alaattin Çakıcı'nın mahkum kapısında bekleyen 7 infaz koruma memuru tutuklandı.

Olay Adalet Bakanlığı müfettişlerinin cezaevinde yatan hükümlü ve tutukluların tedavisinin yapıldığı  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi mahkum koğuşunda denetleme yapması ile ortaya çıktı.

İddialara göre, Bakanlık müfettişleri, denetim ve güvenlik kamerası incelemesinde halen hükümlü olan Çakıcı ve Hasan Heybetli'nin kaldığı mahkum koğuşunda 2 güvenlik kapısından birisinin açık bırakıldığını belirleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada Tıp Fakültesi Hastanesinde yer alan mahkum koğuşunda nöbet tutan 7 infaz koruma memuru hakkında "Örgüte bilerek, isteyerek yardım etme ve hükümlü olan kişinin kaçmasını sağlamak" suçlarına yer verildi.

Başsavcı tarafından ifadeleri alınan infaz koruma memurları iddiaları kabul etmezken, 7 infaz koruma memuru tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

İnfaz koruma memurlarının mahkeme ifadelerinde, "Mahkumların bulunduğu oda küçük ve havasız olduğu için koridora açılan kapıyı hava alması için açık bıraktık. Olay anında diğer mahkumların kapıları kapalıydı. Ancak Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli'nin bulunduğu odaların kapısı açıktı. Bunun nedeni ise her ikisinin de hasta olması ve hastanelerden alınmış doktor raporları vardı. Raporlar yürüyüş yapmalarını yönündeydi. Bu nedenle yürüyüş yapmaları için raporları dikkate alarak açık bırakıldı. Kapının kapalı olması yönünde de yazılı ve sözlü bir talimat verilmedi. Bize kapıların açık bırakılmaması yönünde de bir uyarı yapılmadı. Mahkumların firara teşebbüs etmeleri söz konusu değil. Ayrıca bu kapıdan sonra iki kapı daha var ve önlerinde de jandarmalar bekliyor" dedikleri belirtildi.

7 infaz koruma memuru yaptıkları savunma sonrası serbest bırakılırken, soruşturma başsavcısının itirazı üzerine, Kırklareli Sulh Ceza Mahkemesi 7 infaz koruma memurun tutuklanmasına karar verdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.