logo yeni

2016 YILI ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU YARIN TOPLANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas 22016 yılı asgari ücretini belirleyecek olan "Asgari Ücret Tespit Komisyonu" ilk toplantısını yarın yapıyor.

Yaklaşık olarak 5.6 milyon asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren Asgari Ücret tespiti için komisyon çalışmaları yarın başlıyor.

Hükümetin masaya seçim öncesinde vermiş olduğu 1300 TL. asgari ücret teklifi ile gelmesi beklenirken, işveren tarafının nasıl bir tutum alacağı merakla bekleniyor.

Komisyonda işveren tarafını temsil edecek olan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) Başkanı Yağız Eyüboğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) priminde 5 puan indirim ve işsizlik sigortası primlerinden işveren payının alınmaması gibi önerilerle komisyona katılacaklarını belirtti.

Eyüboğlu, çalışanların refah seviyesinin artmasından rahatsızlık duymadıklarını belirterek, “Artışa değil, artış yükünün tamamının işverene bırakılmasına karşıyız” dedi. Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet ettiği ülkeler karşısında geri düşmemesi için üzerlerindeki yükün hafifletilmesini isteyen Eyüpoğlu, “Asgari ücret üzerindeki yüklerin yüzde 84’ü SGK primlerinden kaynaklanan bir yük. Burada 5 puanlık bir indirim yapılabilir. İşsizlik Sigortası’nda 2 puanlık işveren primi bir süreliğine alınmayabilir. Ayrıca işsizlik sigortası fonunda 91 milyar liralık bir kaynak birikmiş durumda. Bu kaynak işsizliğin azaltılması için var ve işsizliğin artmasına neden olabilecek böyle bir durumda kullanılabilir.” ifadelerini kullandı.

Eyüpoğlu asgari ücret artışının domino etkisinden bahsederek, “1300 TL’lik asgari ücret tüm ücretlerde domino etkisi yapacak. 1300 TL’lik limite yakın ücretlerde artış beklentisi olacak. Toplu sözleşmelerde beklentiler yukarı çekilecek. Böyle bir ortamda tüm işverenler yeni işe alımda daha temkinli yaklaşır. Hem genç işsizliğine, hem de genel işsizliğe olumsuz yansır. İhraata, rekabetçiliğe, enflasyona negatif etkisi olur. Biz bunları dile getireceğiz. Tabii ki komisyonun tüm tarafları olarak tüm önerileri ve teklifleri değerlendireceğiz.” dedi.

Asgari ücretin tespiti memurları da yakından ilgilendirriyor. Asgari ücretin memur maaşlarına etkisine ilişkin buradaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.