logo yeni

ÖĞRETMENİNDEN DAYAK YEDİĞİ İDDİASIYLA DAVA AÇAN ÖĞRENCİ TAZMİNAT KAZANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet 52011 yılında Isparta’da bir ilkokul öğretmeni tarafından andımızı okurken dayak yiyen öğrenci öğretmeninden tazminat kazandı.

Olay, ilkokul 3. sınıfta okuyan bir öğrencinin, tören alanında diğer sınıf arkadaşlarından önce andımızı okumaya başlaması ve bu duruma sinirlenen kadın öğretmen tarafından dayak yemesi ile meydana gelmişti. Kadın öğretmenin öğrencisine hakaret ettiği ve bununla yetinmeyerek tokat attığı iddia edilirken, öğrenci T.G., olayı ailesine anlattı. Bunun üzerine ailesi tarafından öğretmen hakkında 'darp ve hakaret' suçlamasıyla 7 bin TL’lik tazminat davası açıldı.

Öğrencinin babası, çocuğuna tüm arkadaşlarının önünde ‘Aptal’, ‘Gerizekâlı’, ‘Manyak’ şeklinde hakaretler edildiğini ve bu hakaretlerden sonra çocuğunun çok utandığını, motivasyonunun düştüğünü, derslerinde adaptasyon sorunu yaşadığını ve özgüveni zedelenen çocuğunu psikoloğa götürmek zorunda kalarak ilaç tedavisinin devam ettiğini belirtmişti.

Davalı kadın sınıf öğretmeni ise, öğrenci T.G.’nin tören alanına sonradan gelerek, sırası gelmeden andımızı okumaya başlaması nedeniyle kulağından hafifçe tutarak durumu anlattığını, hakaret etmediğini ve dayak atmadığını belirtmişti.

Mahkeme ise kararında “dayak ve hakaret” olayının sabit olduğuna hükmederek öğretmeni 2 bin 250 TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Ancak tazminat ödenmesi kararı, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından “Dava kamu kurumuna açılmalıydı, öğretmene değil” gerekçesiyle bozulurken, yerel mahkeme öğretmene isnat edilen suçun görev suçu değil, kişisel suç olduğu gerekçesiyle kararında direnince, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Genel Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını yerinde bularak, tazminat kararı kesinleştirdi. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.