logo yeni

YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI ARTIK E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖRÜLEBİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

akademikYÖK’ten yapılan açıklamada, yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait verilerin toplandığı veri tabanı olan "Yükseköğretim Mezun Sorgulama / Doğrulama Sistemi"nin e-devlet kapısı üzerinden hizmete açıldığı bildirildi.

YÖK’te gerçekleşen tanıtım toplantısına katılan Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, sahte diplomaların önüne geçmek ve mezunları gereksiz işlem ve masraflardan korumak amacıyla böyle bir sistemin oluşturulduğunu dile getirdi.

Başkan Saraç, yaptığı açılış konuşmasında şunlara değindi:

"Bu sistem yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait mezuniyet verilerin toplandığı bir veri tabanıdır. Bu veri tabanında an itibariyle son 5 yıla ait yaklaşık 3 milyon 840 bin kayıt yer almakta ve son 5 yılın mezunlarının %99'dan fazlası sisteme kaydedilmiş durumdadır. 2010 yılı öncesi girilenleri de eklediğimizde hali hazırda yaklaşık 6 milyon 200 bin kişinin bilgileri sisteme girilmiş bulunmaktadır."

Geriye doğru tüm mezunların sisteme kaydedilmesi işlemlerinin hızla devam ettiğinin altını çizen Başkan Saraç, Üniversitelerin bu hususta yoğun bir şekilde çalışmakta olduğunu ve kısa süre içinde tüm mezunların sisteme entegre edilmesinin planlandığını vurguladı.

Sistemin tanıtılması esnasında toplantıyı takip eden bir basın mensubunun diploması e-devlet üzerinden sorgulaması/doğrulaması yapılarak hizmetin açılışı fiilen başlamış oldu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.