logo yeni

ZİMMET SUÇUNDAN 15 YIL HAPİS YEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet4Antalya Muratpaşa Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünde kadrolu işçi olarak çalışan A.Y., mahkeme veznelerine yatırılması gereken harçları, sahte evrak düzenleyerek zimmetine geçirdiği suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edildi.

A.Y.’nin toplamda 956 bin 780 lirayı zimmetine geçirdiği iddiası dava dosyasında yer alırken, 15 yıla mahkum olan A.Y. ekonomik sebeplerle bu yola başvurduğunu söyledi.

Olay, A.Y. ile  yine aynı işyerinde çalışan bir personelin yaptığı işlemlerin tek tek incelenmesi sonucunda ortaya çıktı. Soruşturma sonucunda iki personel hakkında Antalya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” ve “Zimmet” suçundan dava açıldı.

İddianamede, A.Y.’nin 2 Nisan 2007-27 Aralık 2014 tarihleri arasında Antalya Adliyesi'nde mahkeme veznelerine yatırılması gereken harç ve benzeri giderlerin parasını, sahte belge düzenleyerek zimmetine geçirdiği iddiasına yer verilirken, söz konusu suçlama kapsamında 124 belgenin sahte olduğu, 158 belgenin ise mükerrer kullanıldığı, 1291 belgenin ise adliye veznesi hesaplarında karşılığının bulunmadığı belirtildi.

A.Y.nin sahte ve karşılıksız belgelerle toplam 956 bin 780 lirayı zimmetine geçirdiği iddiasıyla görülen mahkeme, 15 yıl mahkumiyet cezası verirken, diğer sanık personel ise beraat etti.

A.Y. mahkemede suçlamaları kabul ederken, "Evdeki bilgisayarımda hayali makbuzlar oluşturarak, belediyeye götürüp çektiğim avansı kapatıyordum. Ancak, iddianamede belirtildiği gibi 956 bin 780 liralık zimmete para geçirmem söz konusu değil." ifadelerini kullandı. Kendisiyle birlikte yargılanan diğer personelin hiçbir suçu olmadığını belirten A.Y. onun adına işlemleri kendisinin yaptığını ifade etti.

A.Y. mahkemedeki ifadesinde etkin pişmanlıktan yararlanmak için ev ve arabasını sattığını belirterek, "Son derece pişmanım. Zararı ödeyemediğim için üzgünüm. Cezaevi bana özlemeyi, sabretmeyi ve vefa duygusunun ne kadar önem arz ettiğini gösterdi. Geri dönme imkanım olsaydı, bu suçu asla işlemezdim" dedi.

Suçlamalardan beraat eden diğer sanık ise verdiği ifadesinde, "Benim de avans çekme yetkim vardı. Ancak ben bu yetkiyi A.Y. nin talebi doğrultusunda kullanıyordum. Çekilen avansın yetmediği söyleniyordu. Avans çektikten sonra makbuzlar A.Y. tarafından getirildiğinde avansı kapatıyorduk. Getirilen makbuzların sahte olduğunu bilemem. Kesinlikle zimmetime para geçirmedim" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.