logo yeni

KREDİ KARTI TAKSİT SAYISI YENİDEN ARTIRILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kredi kartiResmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelik değişikliği ile 2007 yılında yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik gereğince getirilen kredi kartı taksit sınırlaması esnetildi.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile beyaz eşya, mobilya ile eğitim ve öğrenime ilişkin harcamalarda taksit süresi tekrar 12 aya yükseldi.

BDDK tarafından hazırlanan yönetmeliğin ilgili maddesindeki değişiklik şöyle yer aldı:

"Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre dört ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise bu süre on iki ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

Kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanır."

Yönetmelik ile getirilen sınırlama, artan cari açığa ve hane halkı borç oranlarına karşı bir önlem olarak getirilmiş, ancak ekonomiyi yavaşlattığı için özel sektör tarafından eleştiri almıştı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.