logo yeni

ETİK KURULU, LOJMANDAKİ EŞYALARI YANINDA GÖTÜRDÜĞÜ İDDİASI HAKKINDA KARAR VERDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

gorevden alinmaKamu Görevlileri Etik Kurulu 04/09/2015 tarihli kararı ile 2008-2012 yılları arasında görev yapan bir Kaymakam,  Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçesinden kaymakamlık lojmanına alınan toplam fatura değeri 14,445,00 TL olan demirbaş eşyayı, demirbaş kaydına işlemediği, yeni görev yerine giderken devir-teslim yapmadığı ve bazı demirbaşları ilçeden ayrılırken yanında götürdüğü iddialarıyla ilgili etik ilkelerinin çiğnendiğine karar verdi.

Etik Kurul kararına göre olayda, Kaymakamlık lojmanında demirbaş tespiti yapmak üzere kurulan sayım komisyonu tarafından düzenlenen tutanağa göre 3 adet İstikbal marka kanepe, 1 adet Premier marka blendır, 2012 yılında alınan 1 adet şifonyer, 2 adet battaniye, 2 adet sandalye, 3 adet bornoz, 1 adet koltuk, 1 adet halının kaymakamlık lojmanında eksik olduğu tespit edildi. Köylere Hizmet Götürme Birliği demirbaşlarına kayıtlı, kaymakamlık lojmanında eksik olduğu tutanakla tespit edilen demirbaş tutarı 2,742,52 TL’nın Birliğin banka hesabına yatırılmasının talep edildiği ve bu paranın yatırıldığı hususuna da kararda yer verildi.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, eski Kaymakamı ...’in fatura değeri 14,445,00 TL olan ... Kaymakamlık Lojmanına ait demirbaş eşyayı demirbaş kaydına düzgün bir şekilde işlemediği ve yerine atanan yeni görevliye bu eşyaların devir-teslimini yapmadığı; ... Kaymakamlık Lojmanında kullanılmak üzere ... Köylere Hizmet Götürme Birliği bütçesinden alınan iki adet kanepeyi kızının evine gönderdiği ve bunu kendi savunmasında kabul ettiği, yine adı geçen Birlik bütçesinden alınan lojmanda olmadığı tespit edilen 2.742.54 TL değerindeki demirbaş eşyanın bedelini ... Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin Banka hesabına yatırdığı anlaşıldığından bu davranışı nedeniyle Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Görevin yerine getirilmesinde kamu hizmeti bilinci” başlıklı 5 inci maddesindeki “Kamu görevlileri, kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde...dürüstlüğü, kamu yararını gözetmeyi, hesap verebilirliği.. .esas alırlar.”, “Dürüstlük ve tarafsızlık” başlıklı 9 uncu maddesindeki “Kamu görevlileri; tüm eylem ve işlemlerinde yasallık... .dürüstlük ilkeleri doğrultusunda hareket ederler.”, “Saygınlık ve güven” başlıklı 10 uncu maddesinin birinci fıkrasındaki “Kamu görevlileri, kamu yönetimine güveni sağlayacak şekilde davranırlar ve görevin gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını davranışlarıyla gösterirler. Halkın kamu hizmetine güven duygusunu zedeleyen, şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınırlar.” ve “Kamu malları ve kaynaklarının kullanımı” başlıklı 16 ncı maddesindeki “Kamu görevlileri, kamu bina ve taşıtları ile diğer kamu malları ve kaynaklarını kamusal amaçlar ve hizmet gerekleri dışında kullanamaz ve kullandıramazlar.” ilkelerine AYKIRI DAVRANDIĞINA; karar verdi.

Söz konusu karar

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.