logo yeni

7 AYLIK ARADAN SONRA YASAMA FAALİYETLERİ BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm3TBMM Genel Kurulu uzun bir aradan sonra yarın 26. Dönem milletvekillerinin yemin töreni için toplanacak.

Meclis yeminden sonra ilk iş olarak TBMM Başkanlığı seçimini gerçekleştirecek.

Meclis Genel Kurul toplantısı Salı günü saat 15.00’te başlarken, milletvekillerinin yemin töreninin gece saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Yarınki oturumu ‘en yaşlı üye’ olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal (77) yönetecek. Baykal’a Meclis’in en genç 6 milletvekili de katip üye olarak yardım edecek.

Yemin töreninden sonra Meclis, başkan seçimi için çalışmalarına ara verecek. TBMM Başkanlığı için AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman’ın adı geçiyor.

26. dönem milletvekillerinin yeminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet kurma görevini AKP Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’na verecek. Hafta içinde yeni hükümetin açıklanması bekleniyor.

İki seçimin üst üste gelmesi TBMM Genel Kurulunun yaklaşık 7 aydır yasama faaliyeti yapamamasına neden olmuştu. Meclis Genel Kurulu en son 4 Nisan 2015’te toplanarak yasama faaliyeti yürütmüş, 7 Haziran seçimlerinden sonra ise 10 defa Genel Kurul toplanabilmiş, ancak 7 Haziran sonrasında hükümet kurulamadığı ve Meclis’te komisyonlar oluşmadığı için çalışma yapılamamıştı.

25. dönem Meclis sadece 10 kez toplantı yaptı. Genel Kurul 23 Haziran, 30 Haziran, 1 Temmuz, 7 Temmuz, 8 Temmuz, 9 Temmuz, 14 Temmuz, 29 Temmuz, 3 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde toplandı. 7 Temmuz’daki toplantı 2 dakika sürdü ve tarihe geçti.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.