logo yeni

BAŞKENTTE HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI KAMUDA İSTİHDAM EDİLEBİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

personel 7Başkentte gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden ya da engelli hale gelen vatandaşlar sivil terör mağduru olarak kabul edilerek istihdam hakkı tanınacak.

Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik gereğince sivil terör mağdurları da istihdam hakkından yararlanabiliyor.

5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında muhtaçlık durumuna göre, ayrıca maaş ta bağlanabiliyor. Mevzuata göre, 16 yaşından büyükler için tespit edilen 30 günlük asgari ücretin net tutarının yüzde 60'ı, yüzde 80'i ve tamamı oranında maaş bağlanıyor. Terör ve terörle mücadeleden etkilenen ve vefat eden vatandaşların yakınlarına bir asgari ücretin tutarı şeklinde ödeme yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, bu yıl 237 sivil terör mağdurunun yakını kamuda istihdam edildi.

Terörle mücadele kapsamında tanınan istihdam hakkı için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.