logo yeni

ASGARİ ÜCRETLİYE 1.300 TL VAADİ ÖNERGE KONUSU OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

eren erdemDün açıklanan AKP 1 Kasım seçim beyannamesinde yer alan asgari ücrete 1.300 TL vaadi soru önergesine konu oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, TBMM’ye verilen soru önergesinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Nisan ayında yaptığı bir konuşmada CHP’nin asgari ücreti artırmaya yönelik vaatlerine ilişkin "Siz asgari ücreti 1.500 liraya çıkarttım derseniz, devlette asgari ücretli çalışan yok, işçiye en büyük zulmü yaparsınız" ve "Belli ki seçim öncesi bol keseden atmışlar. Hayal, içi boş. 100 günde kayıt dışını nasıl azaltacaksınız? Popülizmin dozu o kadar kaçmış ki oturup, zahmet edip kaynakların yüzde 10'unu dahi ortaya koymamışlar" ifadelerine yer verildi. Erdem bu ifadelerden yola çıkarak aşağıdaki soruların Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması talebinde bulundu:

1)Partiniz işçiye zulmetmek için mi asgari ücrete zam yapmayı öngören bir vaatte bulunmaktadır?

2)Asgari ücreti 1300 TL’ye çıkarmayı vaat eden seçim bildirgenizden sonra partinizin “işçiye zulmeden” tavrı nedeniyle partinizden istifa edecek misiniz?

3)Vaadinizin “hayal, içi boş ve popülist bir vaat” olduğunu düşünüyor musunuz? Bu vaat için kaynak nedir?

4)100 günde kayıt dışını nasıl azaltacaksınız?

5)Partiniz vaatlerini hazırlarken şahsınızın görüşlerine başvurmuş mudur? Seçim sürecinde popülist vaatlerin etkili olacağını düşündüğünüz için mi bu vaade karşı ses çıkarmadınız?

6)Partiniz seçim sürecinde CHP’nin başka vaatlerini de taklit edecek midir? Emekliye iki maaş ikramiye verilmesi konusunda bir çalışma söz konusu mudur?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.