logo yeni

CHP 1 KASIM SEÇİM VAATLERİNİ AÇIKLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHPCHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, partisinin 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin Seçim Beyannamesini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisinin seçim vaatleri arasında; emeklilere, memurlara, işçilere ve işsizlere ilişkin konular da yer alıyor.

CHP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerine ilişkin vaatleri için tıklayınız …

Seçim Beyannamesinde yer alan ve kamu çalışanlarını ilgilendiren hususlara ilişkin olarak KILIÇDAROĞLU'nun yaptığı  açıklamalardan bazıları şöyle:

**TAŞERON İŞÇİLER

800 bin taşeron işçi var. Bunların yüzde 80'i genç. İş güvenceleri yok. Ömür boyu asgari ücrete mahkum. Geçen seçim bildirgesinde de söylemiştim. Sözümün kapı gibi arkasındayım. Taşeron işçilerin tamamı kadro alacak. Sendikalı olacak.

**ASGARİ ÜCRET

Yine işçilerin yüzde 80'i asgari ücretle çalışıyor. Şu anda mevcut asgari ücretle çalışanların yüzde 80'i genç. 1054 liraya çalışıyorlar, aldıkları para bu. Söz verdim, sevgili gençler size sözüm söz. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Bunun yeterli olmadığını ben de biliyorum. Ama bir adım atıyoruz. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz. Herkes rahat yaşayacak, bir nefes alacak. Bin liradan 1500 liraya çıkması rahat nefes almanızı sağlayacak.

**EMEKLİLER

Emeklilere, her iki dini bayramda, birer maaş ikramiye verilecek. Emekli maaşları ile çalışan maaşları arasındaki "uçurum" kapanacak. Emekli maaşları, gıda fiyat artışına ve refah payı artışına bağlı olarak yükselecek. Bakıma muhtaç emekliler ve yakınlarının sağlık, barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılanacak. Bankalara emeklilere, kamu çalışanları ile aynı oranda promosyon ödeyecek. Emeklilere uygun fiyatla gezi ve tatil olanağı sağlanacak. Emekliler arasındaki eşitsizliği giderecek adil bir intibak yasası çıkarılacak. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları çözülecek. Emekliden alınan muayene ve katılım payı kalkacak. Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primi kalkacak.

**ÖĞRENCİ HARÇLARI, KREDİ VE YURTLAR

İkinci öğrenimde harçlarınız var onları da kaldıracağız. Eğitimi parasız yapacağız. Göreceksiniz gençler için düşündüğümüz her şey aslında ülkenin geleceği için düşündüklerimizdir. Sizin için aldığımız her karar ülkemizin geleceği için alınmış bir karardır.

Üniversitede okurken öğrenim için kredi alıyor. Mezun olunca devlet yakasına yapışıyor. Borcunu öde... İyi de işi yok. İcraya veriyor. Sevgili gençler CHP iktidarında iş buluncaya kadar bu borçların tahsili engellenecek. İş bulduktan sonra parayı sizden isteyeceğiz, faizler de silinecek.

1 yıl içerisinde yurda yerleşmeyen öğrenci kalmayacak.

**CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK BÜROKRATİK DEVRİMİ

Buradan bürokrasi konusunda yapacağımız bir değişiklikten söz ediyorum. Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik devrimini yapacağız. Bir iş veren düşünün. Yanında çalıştırdığı işçiler için beyannameyi SGK’ya veriyor. Vergiyi gelir idaresine, işçilerin beyanlarını da veriyor. Esnaf da iki ayrı yere veriyor. Niye iki ayrı yere veriyorlar? Milyonlarca kağıt harcanıyor. Milyonlarca harcamalar yapılıyor. Biz bütün gelirleri sadece ve sadece gelir idaresi başkanlığının toplayacağı bir düzenleme yapacağız. En büyük kağıt tasarrufunu gerçekleştirmiş olacağız. Bir yere muhatap olacaklar.  Yeminli mali müşavirler, muhasebeciler sizin de eliniz rahatlayacak.

**ORMAN KÖYLÜSÜ SİGORTALI ÇALIŞACAK

Bugüne kadar orman köylüsüyle ilgili hiçbir şey denmedi. Kişi başına gelirin en az olduğu kesimdir orman köylüleri. orman genel müdürlüğü kaçak işçi gibi çalıştırır onları. Bu uygulamaya son vereceğiz, orman genel müdürlüğü seni çalıştıracak, sigortalı yapacak ve sen çalışacaksın ve zamanı geldiğinde emekli olacaksın. San bu hakkı biz vereceğiz.

**KAMU KURUMLARI VE UYGULAMALAR

Cumhurbaşkanı'nın yargı ve üst düzey bürokrasi atama yetkisi kısıtlanacak. Mahkemeler dışındaki mercilerin erişim engelleme yetkisi kaldırılacak. Devlet suçlarının, devlet sırrı adı altında korunmasına izin verilmeyek. TRT iktidarın siyasi aracı olmaktan çıkaracak, idari ve mali açıdan özerkleştirilecek.

**ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER

Hele öğretmenler… Üçüncü sınıf yurttaş konumuna getirildi öğretmenler.  Toplumun lideri ve önderi olacak öğretmenler. Gençlerimize iyi eğitim vermiyoruz… OECD PİSA sonuçlarına göre bizim çocuklarımız matematik, okuma becerisi ve fen alanlarında en sonlarda.

Taşımalı eğitime son vereceğiz. Nerede öğrenci varsa, öğretmen orada olacak. Tam gün eğitim yapacağız, tam gün. Çocuk öğle yemeğini okulda yiyecek, beslenme çantası değil. Öğretmeniyle beraber oturacaklar, ücretsiz yemeklerini yiyecekler. Sonra okullarına devam edecekler. Ankara’daki beyler öğle yemeği yer, taşradaki öğretmene yasak. Niçin yasak? Çocuklarımızı teslim ettiğimiz kişidir öğretmen. Boşuna demiyoruz, öğretmeni toplumun lideri yapacağız diye.

YÖK’ü kaldıracağımızı söyledim. O beladan kurtaracağız. Her yıl en az 15 bin üniversite bitiren çocuğumuzu yurtdışına doktoraya götüreceğiz. Bu politikayla beş yıl, sonra Türkiye çok farklı bir noktaya gelecektir. Biz şu hedefi güdüyoruz. Şu anda insani gelişmişlik endeksinde Türkiye 69’ncu sırada, biz yirmi yıl içinde Türkiye’yi ilk yirmiye sokmak istiyoruz. Amaç ne? Türkiye’yi uygar dünyanın parçası haline getirmek.

Özetle;

CHP, İKTİDARININ İLK 100 GÜNDE ŞUNLARI YAPMAYI VAAT EDİYOR:

1.Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesine dönük düzenleme yapılacak.

2.Aile Sigortası Kanunu TBMM'den çıkacak.

3.Kamuda taşeron işçiliğe son verilecek, mevcut taşeron işçiler kadroya alınacak.

4.Kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarında faizlerin en az % 80’nin silinmesine dönük düzenleme yapılacak.

5.Siyasi Ahlak Yasası çıkacak.

6.TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu kurulacak.

7.Passolig uygulaması kalkacak.

8. Üniversite mezunlarının okurken aldıkları kredilerin geri ödenmesi iş buluncaya kadar ertelenecek.

CHP, İKTİDARININ İLK BİR YILINDA ŞUNLARI YAPMAYI VAAT EDİYOR:

1.Çiftçiye mazot 1 lira 80 kuruca verilmeye başlanacak.

2.Asgari ücretin vergisi kalkacak, net asgari ücret 1500 Liraya çıkacak.

3.Esnafın emekli aylığından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırılacak.

4.Yüzde 10 Seçim Barajı kalkacak.

5.Bir yıl içinde öğrencilerin yurt sorunu çözülecek.

6.Teşvik sistemi değişecek. Katma değeri yüksek üretimi özendiren sektörel teşvik politikası uygulanacak.

7.Vergi ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ'lerin, ödedikleri vergi ve sigorta primi kadar sıfır faizli krediye erişimini sağlayacak düzenleme çıkarılacak.

8.Vahidi fiyat uygulamasına son verilecek, orman köylüsü sigortalı işçi statüsüyle çalıştırılacak. Böylece emeklilik hakkı kazanacak.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.