logo yeni

TERÖR OLAYLARI SAĞLIK PERSONELİNİ DE ETKİLEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik 47 Haziran’dan bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleşen terör eylemlerinden etkilenen sağlık personeli sayısı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu dönemde, terör saldırısına maruz kalan 4 sağlık personeli yaşamını yitirirken, 21 sağlık personeli de teröristlerce alıkonuldu.

Acil çağrı oyunu

Terör örgütü tarafından özellikle, 112 çağrı merkezlerine yapılan acil çağrılara ulaşmaya çalışan sağlık personeli pusuya düşürülürken, teröristler tarafından kaçırılan bir sağlık ekibi, silah zoruyla yaralı bir kadın teröriste müdahale yaptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Ambulanslardaki ilk yardım malzemelerine de teröristlerce el konuldu.

Sağlık personeli 4 şehit verdi

Terör örgütünün sağlık personeline yönelik saldırılarında 7 Haziran tarihinden itibaren 4 sağlık çalışanı şehit oldu. Terör saldırılarında, sağlık memuru Eyüp Ergin Şırnak'ta, Doktor Abdullah Biroğul ve eczacı Yunus Koca Diyarbakır'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybetti. Son olarak Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yaralıları almaya giden ambulans şoförü Şeyhmus Dursun teröristlerce kurşun yağmuruna tutulan ambulansta hayatını kaybetti.

Ayrıca, Bakanlık verilerine göre, çeşitli zamanlarda 21 sağlık personeli teröristlerce kısa süreli alıkonuldu. 9 Eylül 2015 tarihinde Bingöl'de 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine gelen ihbar üzerine Ağaçyolu Köyü’ne giden sağlık ekibi eli silahlı teröristlerle karşılaştı. Aralarında hamile personelin de bulunduğu sağlık ekibi, silah zoruyla yaralı bir kadın teröriste müdahale yaptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Ambulanstaki ilk yardım malzemelerine de teröristlerce el konulduğu öğrenildi. Öte yandan birçok benzer olayda da teröristler ambulanslardaki tıbbi malzemelere el koydu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.