logo yeni

EĞİTİM SİSTEMİNİN GÜNCEL SORUNLARI MİLLİ EĞİTİM BAKANINA SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmenMilli Eğitim Bakanlığının uygulamaları sonucunda okullardaki öğrenci, öğretmen ve yöneticiler ile ailelerinin yaşamakta olduğu sorunlar Bakan Nabi AVCI’ya soruldu.

Konuyu gündeme getiren İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU, verdiği soru önergesinde; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uygulamaların sonucu olarak okullardaki öğrenci, öğretmen, yönetici ve aileler pek çok sorunla karşılaştığını ve mağduriyet yaşadığını belirterek, Bakan Nabi AVCI’nın konuya ilişkin şu sorulara cevap vermesini istedi.

1-Eğitim sistemindeki belirsizlik, sınav sistemindeki karmaşa ve dershaneler konusundaki düzenleme ve açıklamalar nedeniyle 2014-2015 ve 2015-2016 öğretim yıllarında, okulların 8 ve 12’nci sınıflarını özel okullarda okumak için devlet okullarından ayrılmak zorunda kalan öğrenci sayısı ne kadardır? Anayasa Mahkemesinin dershanelere ilişkin kararı sonrası, bu öğrenciler için herhangi bir mağduriyet doğmuş mudur? Doğmuşsa giderilmiş midir?

2-Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki il ve ilçelerde görev yapan veya yeni atanan öğretmenlerden, 2015 yılı içerisinde (soru önergesine cevap verilecek tarihe kadar olan sürede) istifa eden, başka bir kuruma veya başka bir kadroya naklen atanmak isteyen ya da görevine hiç başlamayanların sayısı ne kadardır? 2014 ve 2015 yıllarında, başka kurumlara veya kadrolara geçmek amacıyla KPSS’ye giren öğretmen sayısı ne kadardır?

3-Bakanlığınız süresince okul müdürü, ilçe müdürü ve üstü kadrolarda görev yapan personelden kaç tanesi görevden alınmıştır? MEB’de sıklıkla yönetici değişikliğine gidilmesinin eğitim-öğretim faaliyeti üzerindeki oluksuz etkilerini nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?

4-Görevden almalarda ve atama tercihlerinde liyakat dışı siyasi yakınlık kriterlerinin esas alındığı doğru mudur? Bu kanaate fırsat vermeyecek ne tür objektif kriterler uygulayarak tercihlerinizi belirlemektesiniz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.