logo yeni

30 EYLÜL’E KADAR BAŞVURMAYANLAR AYDA FAZLADAN 305,6 TL ÖDEYEBİLİR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sgk1 Ocak 2012 tarihinde uygulanmaya başlanan zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında haklarına tescil işlemi yapıldığı halde bugüne kadar gelir testi yaptırmamış olanlar için tanınan başvuru süresi 30 Eylül 2015 tarihinde sona eriyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri uyarınca, Türkiye’de yaşayanların tamamı 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Bir sosyal güvenlik mevzuatı (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) kapsamın da herhangi bir statüde görev yapanların gelir testi yaptırmalarına gerek bulunmuyor.

Gelir testi yaptırmaları gerekenlerin ise 30 Eylül akşamına kadar gelir testi yaptırmayanları gerekiyor. Haklarında tescil işlemi yapıldığı halde bu tarihe kadar gelir testi yaptırmayanlar, Genel Sağlık Sigortasının aylık tavan prim tutarı olan 305,6 TL’yi her ay için cezasıyla birlikte ödemek zorunda kalacak. Ayrıca, prim borcunu ödemeyenlerin sağlık hizmetlerinden yararlanması da mümkün olmayacak.

Gelir testi yaptıranların ödeyeceği prim

Gelir testi yaptırmak için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunulması gerekiyor. SYDV’ler, aldıkları beyanlar ve ilgili kurumlardan alacağı ailenin geliri konusundaki bilgilere göre ailede kişi başına düşen geliri hesaplıyor.

Ailede kişi başına aylık geliri 424,5 TL’nin altında olanlar prim ödemiyor. Kişi başına aylık geliri 424,5 TL – 1.273,5 TL arasın olanların aylık 50,9 TL; aylık geliri 1.273,5 TL – 2.547 TL arasında olanların ise aylık 152,8 TL prim ödemeleri gerekiyor. Kişi başına aylık geliri 2.547 TL’nin üzerinde olanlar ise aylık tavan tutar olan 305,6 TL prim ödüyor. Gelir testi yaptırmayanlar hakkında da tavan tutardan prim borcu çıkarılıyor.

30 Eylül 2015 tarihine kadar gelir testi yaptıracak olanların, gelir durumları itibariyle hesaplanması gereken prim tutarı yerine tavandan hesaplanmış olan primler, gerçek prim seviyelerine indirilecek ve ilgililerden gecikme cezası ve faiz de alınmayacak.

 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.