logo yeni

İLAHİYAT ÖNLİSANS MEZUNLARININ SINAVSIZ DİKEY GEÇİŞ HAKKI İÇİN SON ŞANS

Aktif . Yayınlanma mansethaber

faruk cetinBağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin, ilahiyat önlisans mezunlarına fark dersleri ile açıköğretim, işletme ve iktisata sınavsız geçiş hakkı verildiğini hatırlattı.

Faruk Çetin, İlahiyat Önlisans mezunlarına, fark derslerini vererek bu yıl son kez 4 yıllık lisans programı AÇIKÖĞRETIM, İŞLETME ve İKTISAT bölümleri için sınavsız geçiş hakkı tanındığını ve tanınan bu hakkın ise sadece 2015-2016 yılı için uygulanacağını söyledi.

Çetin, “Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ uyarınca 2015-2016 öğretim yılından sonraki yıllarda sınavsız dikey geçiş yoluyla öğrenci alımı yapılmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çetin, 2016-2017 öğretim yılından itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılacak olan DGS ile öğrenci alınacağını hatırlatarak, “Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının çoğu İlahiyat Önlisans veya diğer önlisans mezunu olup, herhangi bir dört yıllık lisans programından mezun olabilmek için çeşitli sınavlara girmektedirler.

Önlisans mezunu olanlar dört yıllık Fakülte mezunu olmak için DGS sınavlarına girmekteler veya Açıköğretim Fakültesinin dört yıllık lisans bölümlerine birinci sınıftan kayıt yaptırmak zorunda kalmaktalar.

Anadolu Üniversite bu yıl son defa İLAHIYAT ÖNLISANS mezunu olan herkes;

 -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ

-İKTİSAT

-KAMU YÖNETİMİ

-MALİYE

-ULUSLARARASI İLİŞKİLER

-İŞLETME

-KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ ,

lisans programları arasından seçeceği program türüne göre 6 ile 8 fark dersi vererek sınavsız lisans mezunu olma hakkı tanınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Faruk Çetin, açıklamasını şöyle tamamladı;

“Diyanet İşleri Başkanlığı Çalışanları ve tüm Meslek Yüksek Okulu mezunu olanlar bu haktan yararlanmak için ;

2015-2016 Öğretim Yılı İçin internet başvuru tarihi 28 Eylül 2015 Pazartesi - 09 Ekim 2015 Cuma, AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 28 Eylül 2015 Pazartesi - 08 Ekim 2015 Perşembe, AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 09 Ekim 2015 Cuma gününe kadar başvurmaları gerekmektedir”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.