logo yeni

TÜM SAYIŞTAY RAPORLARI NEDEN MECLİSE GELMİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm 2Eskişehir milletvekili Cemal Okan Yüksel, tüm Sayıştay raporlarının neden Meclis’e gelmediği konusunda TBMM Başkanlığından bilgi talebinde bulundu.

Yüksel önergesinde konuya ilişkin şu hususlara yer verdi:

5018 sayılı Kanunun 42. maddesinin beşinci fıkrasında “İdarelerin faaliyet raporları, genel faaliyet raporu, dış denetim genel değerlendirme raporu ve kesin hesap kanun tasarısı ile merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı birlikte görüşülür” denilmekte olup, Sayıştay raporlarını eksik göndermesi nedeniyle kesin hesap ve bütçe kanun tasarılarının nasıl olup da görüşülebildiği ciddi bir soru olarak ortaya çıkmakta, bütçelerin yasallığı tartışılır hale gelmektedir. Sayıştay TBMM adına denetim faaliyeti yapan bir kurumdur. 6085 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde hareket eder ve bu yasanın 84. maddesine göre yürürlüğünden TBMM Başkanının sorumlu olduğu bellidir. Bu çerçevede olmak üzere;

1) Bu yıl içinde, 5018 sayılı ve 6085 sayılı Kanunun 38,  39 ve 40. Maddeleri gereğince “Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu”, “Faaliyet Genel değerlendirme Raporu” ve “Mali İstatistikler Değerlendirme Raporu” nun hangileri TBMM’ye sunulmuştur?

2) 5018 sayılı ve 6085 sayılı Kanunun 38, 39 ve-40. maddeleri gereğince “Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu”, “Faaliyet Genel değerlendirme Raporu” ve “Mali İstatistikler Değerlendirme Raporu” nun belirli süreler içinde hazırlanarak TBMM’ye sunulması zorunlu kılınmıştır. 5018 sayılı Yasanın tümüyle yürürlüğe girdiği 1/1/2006 yılından bu yana yıl yıl Sayıştay Başkanlığı TBMM’ye hangi raporları sunmuştur?

3)Hesap verme sorumluluğu, TBMM, Yürütme ve Sayıştay’ın ortak çalışmasıyla belirlenebilir. Bu üç aktörden biri görevini yapmazsa mekanizmanın işlemesi olanaksızdır. Bu itibarla, hesap verme sürecinin işlemesi için yukarıda bahsi geçen raporların dışında sadece Genel Uygunluk Raporu gönderilmesi yeterli midir?

4)6085 sayılı Sayıştay Kanununun “yürütme” başlıklı 84. maddesinde “Bu Kanun Hükümlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı yürütür” denilmekte olduğundan, bu durum, TBMM Başkanının bigâne kalacağı bir sorun olmasa gerektir. Mademki, Sayıştay Kanunu hükümlerini TBMM başkanı yürütmek durumundadır, öyleyse, Sayın Başkanın Sayıştay’ın TBMM’ye sunmakla zorunlu olduğu raporlar hakkında herhangi bir önlem almış mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.