logo yeni

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNU BU YIL ÇÖZÜLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ismail faruk aksu 2Üniversitelerin örgün eğitim veren bölümlerine devam etmekte olan ve yeni kayıt yaptıran öğrencilerin yaşadıkları barınma sorunu soru önergesine konu edildi.

Üniversite kayıtları başladığında yükseköğrenim öğrencilerinin yurt sorunu ile karşılaştığını ve özellikle geçen yıl bu sorunun yoğun olarak yaşandığını; Devlet imkânlarıyla yeterli yurt bulunamamasının yoksul ve dar gelirli aileler ile öğrencileri mağdur ettiğini ve eğitim haklarından mahrum kalmalarına dahi sebebiyet verdiğini; bu nedenle yüksekokul kaydını yaptıran öğrencinin beraberinde yurt kaydını da yaptırabilmesinin önem arz ettiğini belirten İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU, verdiği soru önergesinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ’ın konuya ilişkin aşağıdaki soruları cevaplandırmasını istedi.

1-Örgün eğitim veren yükseköğrenim kurumlarına kayıt olan yeni öğrenci sayısı ne kadardır? Kayıtlı öğrencilerin yurt talep etme oranı önceki yıllar dikkate alındığında yaklaşık olarak nedir?

2-Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların yatak kapasitesi ne kadardır? Bu kapasite 2015-2016 eğitim öğretim yılı için iller bazında üniversitelere kayıt yaptıran öğrenciler için yeterli midir? Yeterli değil ise kiralama suretiyle ya da başka yollarla ihtiyacı karşılayacak tedbirler almakta mısınız?

3-Geçen yıllarda yurtlara yerleşemeyen öğrenci sayıları dikkate alındığında, bu yıl için kapasite ne kadar artırılmıştır? Yine açıkta kalanlar olacak, yine mağduriyetler yaratılacak, öğrenciler devlet dışı organizasyonlara mahkûm ve mecbur bırakılacak mıdır?

4-Sayın Cumhurbaşkanının, isteyen her öğrencinin devlet yurtlarında barındırılacağı, gerekirse otellerde misafir edileceği sözü geçerli midir? İsteyen her öğrenciye devlet yurtlarında barınma imkânı sağlayacak mısınız?

5-Yurtlara yerleştirmelerde, talep formunda belirtilen kriterler dışında herhangi başka bir öncelik bulunmakta mıdır? Yerleştirmelerde torpil ve tavassut iddiaları doğru mudur?

6-Yurtlarda barınan öğrencilere öğlen yemeği için yardım yapılmamasının gerekçesi nedir ve bu öğretim yılında bu sorunu çözecek misiniz?

7-Özel üniversitelere kayıtlı öğrencilerin barınma sorununu çözmek için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.