logo yeni

SOSYAL GÜVENLİK HAKKI İHLALİNE İLİŞKİN BİREYSEL BAŞVURU KABUL EDİLMEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anayasa mahkemesiAnayasa Mahkemesi, sosyal güvenlik hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan bireysel başvuruyu, konu bakımından yetkisizlik kapsamında değerlendirerek kabul etmedi.

Hakkında emeklilik bakımından uygulanan ek göstergenin hatalı olduğu gerekçesiyle açtığı davayı kaybeden kişinin,  sosyal güvenlik hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru kabul edilmedi.

Mahkeme konu bakımından yetkisizliğin gerekçesi olarak;

"-Sosyal güvenlik hakkı, Anayasa’nın 60. maddesinde güvence altına alınmış olmakla birlikte Sözleşme'de düzenlenen bir hak olmadığı açıktır. Dolayısıyla sosyal güvenlik hakkı bağımsız bir hak olarak Sözleşme ve buna ek Türkiye’nin taraf olduğu protokoller kapsamında bulunmadığından, bu hakka yönelik ihlal iddiasının bireysel başvuru konusu yapılabilmesi mümkün değildir.

-Öte yandan, başvurucunun, Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesinin ihlal edildiğine yönelik iddiasının, bahsi geçen maddedeki ifadeler dikkate alındığında, soyut olarak değerlendirilmesi mümkün olmayıp, mutlaka Anayasa ve Sözleşme kapsamında yer alan diğer temel hak ve özgürlüklerle bağlantılı olarak ele alınması gerekir." ifadelerine yer verdi.

Anayasa Mahkemesi Kararı için tıklayınız …

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.