logo yeni

ÜLKEMİZDE AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINDA KAÇ KİŞİ OLDUĞU SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm2Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan 2015 Temmuz ayı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” sonuçlarından hareketle, Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan kişilerin sayısı soruldu.

Konu hakkında soru önergesi veren Milletvekili Eren ERDEM; Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezince her ay yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın 2015 Temmuz ayı sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 2112,84 TL, dört kişilik ailenin asgari geçim haddinin 4284,66 TL, çalışan tek kişinin açlık sınırının bir önceki aya göre yüzde 0,20 oranında artarak 1630,23 TL, dört kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamının ise 1674,58 TL olarak hesaplandığını belirtti.

Milletvekili ERDEM önergesinde, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları da sordu:

1.Daha önce ifade ettiğiniz “Türkiye’de çalışanların yüzde 45’i hâlâ asgari ücret üzerinden gösteriliyor” beyanı dikkate alındığında, bahsi geçen hesaplamalar neticesinde Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan kaç kişi vardır?

2.İşsizler ve emeklilerin belirtilen miktarın çok altında maaş aldıkları dikkate alındığında, hanehalkının kredi ve borçlanmasındaki artışta bu kesimlerin payları nedir?

3.İşsizlerin ve emeklilerin aileleriyle birlikte oluşturdukları sayı dikkate alındığında, iktidarda olduğunuz süre boyunca, “Büyük Türkiye” söylemiyle sunulan “dünyanın en büyük 18. ekonomisi” tablosu halka ne düzeyde yansımaktadır?

4.Kumruların veya üniversitelerin açlık ve yoksulluk sınırıyla ilgili çalışmaları neticesinde ortaya çıkan rakamlar dikkate alındığında, toplam gelirin nüfusa dağılımındaki denge son 5 yılda ne derecede değişmiştir?

5.Açlık ve yoksulluk sınırıyla ilgili sayılar düşünüldüğünde, emeklilerin maaşları ve asgari ücrete göre hanehalklarının üzerindeki vergi yükü adil midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.