logo yeni

KARAYOLLARININ TAŞERON İŞÇİLERİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

karayollari genel mudurluguKarayollarında çalışan 6.417 taşeron işçinin kadroya geçirileceği konusunda 7 Haziran seçimleri öncesinde yapılan açıklamalara rağmen, bugüne kadar işçilere kadronun verilmemesi soru önergesine konu edildi.

Konu hakkında Milletvekili Veli AĞBABA tarafından verilen soru önergesinde; “30 Nisan tarihinde yapılan açıklama ile Karayollarında çalışan 6 Bin 417 taşeron işçiye kadro verileceği duyurulmuştur. Kamuoyuna müjde olarak yansıtılan bu açıklama aslında 4 yıldır verilen hukuk mücadelesi ve bu mücadelenin sonucunda kazanılan hakkın teslim edilmesinden başka bir şey değildir. 7 Haziran seçimleri öncesi kamuoyunda seçim yatırımı olarak algılanan ve propaganda aracı olarak kullanılan açıklamanın üzerinden 3,5 ay geçmesine rağmen işçiler halen kadroya geçirilmemiştir. İşçiler ve aileleri AKP Hükümeti tarafından bir kez daha kandırıldıklarını ifade etmektedir.” denildi ve Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi.

1-Düşük ücret, güvencesiz ve örgütsüz çalışmaya zorlanarak çağdaş bir emek köleliğine dönüştürülen taşeron sistemi AKP Hükümetleri döneminde yaşamın her alanına yayılmıştır. 2015 Ağustos ayı itibariyle kamuda çalışan taşeron işçi sayıları ve çalıştıkları kurumlara göre dağılımları nasıldır?

2-Karayollarında çalışan taşeron işçilerin Yargıtay kararıyla kadro hak etmelerine rağmen yıllardır bu hukuk kararı neden uygulanmamıştır?

3-Türkiye’de milyonlarca taşeron işçi varken, 6 bin kişiye hak ettikleri kadronun verilmesinin kamuoyuna müjde olarak yansıtılması ne kadar gerçekçidir?

4-Yaklaşık 4 yıldır verilen hukuk mücadelesine rağmen adım atılmayan kadro konusunda seçime 1 ay kala müjdeler verip, seçimin üzerinden aylar geçmesine rağmen bir adım atılmamasının sebebi nedir?

5-Karayollarında davayı kazanıp kadro alan 6 bin işçinin dışında dava açarak hukuk mücadelesine devam eden işçiler de bulunmaktadır. Bu işçilerle ilgili bugüne kadar bir girişimde bulunulmamasının sebebi nedir?    

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.