logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN İŞİNİ TAŞERON YAPIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamuda taşeron firma sayısının arttığına dikkat çekerek, bu durumun farklı sorunları da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, memurluk mesleğine karşı yürütülen sistematik saldırıların üzerine son dönemde bir de iş güvencesine yönelik tehditlerin binmeye başladığı belirtilerek, AKP iktidarı döneminde memurların iş güvencesinin ellerinden alınması ve farklı bir yapılanma oluşmasına yönelik görüşlerin ortaya atıldığı ileri sürüldü.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un ifadelerine yer verilen açıklamada, "Sosyal güvencenin olmadığı, yarınından emin olmayan yüz binlerce insan ve düşük ücretli çalışanların oluşturduğu bu sistem bir model haline getirilerek dayatılmaya çalışılmaktadır." iddiası yer aldı.

Açıklamasında, son yıllarda ortaya çıkan rakamsal verilerin de bu iddiaları güçlendirecek cinsten olduğunu belirten Koncuk, Devlet Personel Başkanlığı'nın verilerine göre, 2001 yılında 13 bin 914 olan sözleşmeli personel sayısının 2011 yılı sonunda 213 bin 965'e yükseldiğini kaydetti.

İzlenen yanlış istihdam politikaları nedeniyle kamuda taşeron işçiliğin de başlı başına bir mesele haline geldiğini ifade eden Koncuk, 2000'li yılların başında taşeron firma çalışanının 20 bin iken bugün gelinen noktada 500 bine dayandığını belirtti.

Koncuk, "Kamuda yaşanan bu taşeronlaşma farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. Sosyal güvencenin olmadığı, yarınından emin olmayan yüz binlerce insan ve düşük ücretli çalışanların oluşturduğu bu sistem bir model haline getirilerek dayatılmaya çalışılmaktadır" ifadesini kullandı.

Özelleştirmeler ve emekliliğe zorlamalar neticesinde KİT'lerde çalışan işçilerle iş güvencesine sahip olan 399 sayılı KHK uyarınca çalıştırılan kamu görevlilerinin sayısında da ciddi düşüşler yaşandığını belirten Koncuk, KİT'lerde çalışan güvenceli işçi sayısının 2001 yılında 275 bin 932 iken 2011 sonunda 156 bin 451'e gerilediğini aktardı.

Koncuk, buna göre iş güvencesiyle çalıştırılan kamu personeli yüzde 52,6 oranında azaltılırken, belediyeler dışında kamu kuruluşlarında çalıştırılan taşeron işçi sayısının yüzde 2 bin 831 oranında arttığını ifade etti.

gazete5

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.