logo yeni

978 BİN TL LÜKS ARAÇ ALIMI ETİK DIŞI BULUNDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

aracBaşbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, belediyeye Audi A8L marka lüks makam aracı alındığı iddiasıyla belediye başkanı hakkında başlattığı incelemede “savurganlık” tespitinde bulundu.

Etik Kurulu tarafından, Belediye Başkanının, belediyenin 104 milyon TL borcu varken Belediye’ye bağlı şirket üzerinden kendisine 978 bin TL değerinde Audi A8L marka makam aracı aldığı; bu durumun kentte tepkilere neden olduğu iddiaları incelendi.

Etik Kurulu kararında, Belediye Başkanının makam aracı olarak kullanmak amacıyla 693.330,00 TL değerindeki Audi A8L marka aracı, Belediyenin bir iştiraki olan şirket aracılığıyla 60 ay vadeli olarak 978.555,00 TL tutarında yüksek bedelle kredi kullanarak satın alması, belediyenin göreceği kamu hizmetlerini mali yönden engelleyici veya azaltıcı nitelikte olduğundan Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin "Savurganlıktan kaçınma” başlıklı 17 nci maddesinin "Kamu görevlileri, kamu bina ve taşıtları ile diğer kamu malları ve kaynaklarının kullanımında israf ve savurganlıktan kaçınır; mesai süresini, kamu mallarını, kaynaklarını, işgücünü ve imkanlarını kullanırken etkin, verimli ve tutumlu davranırlar.” hükmü ile “Saygınlık ve güven” başlıklı 10 uncu maddesinde yer alan “Kamu görevlileri, kamu yönetimine güveni sağlayacak şekilde davranırlar ve görevin gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını davranışlarıyla gösterirler. Halkın kamu hizmetine güven duygusunu zedeleyen, şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınırlar. ” hükmüne aykırı olduğuna ve bu nedenle etik dışı davrandığına yer verildi.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.