logo yeni

MUHARİP GAZİLERE NEDEN İSTİHDAM HAKKI VERİLMİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

mehmet gokdagCHP Gaziantep milletvekili Mehmet Gökdağ, TBMM Başkanlığına verdiği önerge ile şeref aylığı alanlarla ilgili sorunları dile getirerek, Bakan Ayşenur İslam tarafından önergede er verilen soruların yanıtlanmasını talep etti.

Gökdağ önergesinde aşağıdaki bilgilere yer verdi:

“Ülkemizde İstiklal savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatında muharip gazi olan yaklaşık 30 bin vatandaşımız bulunmaktadır. 1005 sayılı Kanuna tabi olan bu gazilerimiz, şehit aileleri ve iç güvenlik gazilerine tanınan bazı hakların kendilerine de verilmesi konusunda yoğun çaba içindelerdir. Ancak bu haklar için muhalefet tarafından verilmiş olan onlarca kanun teklifi ve önerge iktidar nazarında kıymet görmemiş, gündeme alınmamıştır. 20.2.1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanunda 06.03.2007 tarih ve 5595 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle, "Şeref Aylığı" bağlanan muharip gaziler arasında herhangi bir sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrım yapılmak suretiyle "vatana hizmet" kriteri göz ardı edilmiş ve farklı "şeref' derecelerinin uygulanmasına geçilmiştir. Oysaki İstiklal Harbi, Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılan tüm gazilerimiz ülkemiz için aynı fedakârlıklarda bulunmuşlardır.”

Milletvekili Gökdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’dan aşağıdaki sorulara yanıt vermesini talep etti:

Buna istinaden;

1- Muharip gazi aylığı bağlanmış vatandaşımızın sayısı kaçtır? Bu gazilerimizin aldığı en yüksek ve en düşük aylık miktarları ne kadardır?

2- 5595 sayılı Kanunla sosyal güvencesi olan ve olmayan şeklinde bir ayrımla verilen "Şeref Aylığı" ödemesinde söz konusu ayrımı ortadan kaldıracak bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

3- 3713 sayılı Kanuna tabi olan Şehit yakınlarına ve Malul gazilere yönelik uygulanan faizsiz konut kredisi imkânından muharip gazilerimizin de yararlanması hususunda bakanlık olarak bir çalışma yapılmakta mıdır?

4- Şehit yakınları ve malul gazilerin işsiz çocuklarına tanınan kamuda istihdam hakkının muharip gazilere tanınmamasının gerekçesi nedir? Bakanlık olarak bu adaletsizliğin giderilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.