logo yeni

ASKERDE KENDİ KUSURU İLE HAYATINI KAYBEDEN ERİN DURUMU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet5Mahkeme, askerlik vazifesini yerine getirirken, kendi kusuru ile hayatını kaybeden bir askerin şehit sayılması ve ailesine vazife malulü aylığı bağlanmasına ilişkin karar verdi.

Daha önceki mahkeme kararlarından farklı olarak verilen bu karar sonrasında, temyiz süreci başlarsa, temyizde alınan karar önem kazanmış oldu.

Ankara 9. İdare Mahkemesinde görülen dava dosyasında yer alan bilgilere göre, er İlhan İbiş, 1994 yılında Bilekli 3. Hudut Tabur Komutanlığında kule nöbetini sürdürürken, nöbet yerini terk ederek, 15 metre uzaklıktaki kulübede nöbet tutan arkadaşının yanına gitti. Er İbiş’in arkadaşı ile şakalaşırken, arkadaşının silahından çıkan mermi ile hayatını kaybettiği belirtildi.

Piyade erin ailesi tarafından, çocuklarının şehit sayılarak, vazife malulü aylığı bağlanmasına ilişkin talep SGK tarafından, er İlhan İbiş’in kendi kusuru bulunduğu, bu nedenle ailesine vazife aylığı bağlanmasının hukuken mümkün olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bunun üzerine aile tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na dava açıldı.

Açılan dava neticesinde, Ankara 9. İdare Mahkemesi, İbiş’in vazife malulü sayılmasına hükmederek aileye maaş bağlanmasına karar verdi. Mahkeme, kararında kanundaki vazife malulüne ilişkin düzenlemenin geniş yorumlanması gerektiğini belirterek kararda şu ifadelere yer verdi:

“Ölümün askerlik görevinin neden ve etkisiyle meydana geldiği sonucuna varılmıştır. Bu durumda davacıların oğlunun 5434 sayılı yasanın 48’nci maddesinin (b) bentlerine (Kanun, tüzük ve emir dışında hareket etmiş olmaktan) istinaden vazife malulü olduğu sonucuna varılmıştır.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.