logo yeni

TAŞERONLARDAN AÇLIK GREVİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

protesto2CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan bir grup taşeron işçi, zam ve sosyal haklarında iyileştirme talepleri karşılanana kadar süresiz açlık grevine başladı.

Sarıyer Belediyesi'ne bağlı çalışan taşeron işçiler bir süredir, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapıyordu. Eylemi yapan taşeron işçiler, zam ve sosyal haklarında iyileştirme talepleri karşılanana kadar süresiz açlık grevine başladı.

İşçilerin eylem sırasında "Yaşasın onurlu direnişimiz", "İş, ekmek, adalet istiyoruz", "Direne direne kazanacağız" şeklinde sloganlar attıkları ve pankartlar açtıkları görüldü. Eylemci işçiler adına açıklama yapan Sarıyer Belediyesi İşçi Meclisi Üyesi Güven Darcanlı, geçen yıl 86 gün Sarıyer Belediye Başkanlığı önünde 4 işçi direnerek, 100 işçiye 400 lira yemek ve yol haklarını kazandırdıklarını belirtti.

Darcanlı, 2015 yılı başında işten çıkarıldıklarını, ancak CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda yöneticilerle yaptıkları görüşmeler sonucunda tekrar işe girdiklerini belirtti.  Darcanlı, Ocak ayında yapılan ihalede zam ve sosyal haklar olmadığını ifade ederek, “İşçi Meclisi olarak 2015 ve 2016 için yüzde 15'er zam, parklarda işçilerin yağmurdan, soğuktan korunmaları için konteyner, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde emekçi kadınların izin yapması, bayramlarda 250 lira gıda yardımı, eylül için 750 lira yakacak yardımı istedik. Görüşmelerimiz, 13 Mayıs'a kadar devam etti ve tıkandı. 13 Mayıs'ta eylemlerimize başladık. Haziran itibarıyla bu insani talepler nedeniyle 5 işçi temsilcisinin işine son verildi. 2 aydır mücadele ediyoruz. Bu talepler, insani taleplerdir. Bu talepler karşılanıncaya kadar bugünden itibaren süresiz açlık grevine başlıyoruz." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.