logo yeni

TEMEL LİSELERE DESTEK ARTACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitimAnayasa Mahkemesi tarafından dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasa hükmünün iptal edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı da önlemlerini almaya başladı.

MEB bu amaçla, dershanelerin kapatılması sürecinde ortaya çıkan temel liselerin durumunu sağlamlaştırmak için, dönüşen okullara hazırlanma sürecinde koyduğu 4 yıl şartını kaldırıyor. Bakanlık, temel liselerin özel okul statüsüne dönüşmesini sağlamak için 4 yıllık geçiş sürecini uygulaması başlatmıştı. Bakanlığın dershane dönüşüm sürecinde sektör temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonunda temel lise adı verilen dönüşüm okullarının açılması kararlaştırılmıştı.

Temel lise nasıl ortaya çıktı?

Temel lise ihtiyacı, dershanelerin kapatılma sürecinin başlamasıyla birlikte ortaya çıkmış, dershanelerin dönüşümünü kolaylaştırmak için özel okul standartlarından daha farklı standartlarda olan ve geçiş sürecini temsil eden temel liselerin açılması uygun görülmüştü. Farklı teşviklerin de sunulduğu bu okullara “temel lise” adı verilirken, bu liselere Bakanlık tarafından 4 yıllık süre verilmiş ve bu sürenin sonunda özel okulların standartlarına geçmesi istenmiş, geçememeleri halinde kapatılacakları belirtilmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı sonrası temel liselerin geleceği de yeniden şekillenmek zorunda kaldı. 4 yıllık süre biçilen okulların yasanın iptaliyle birlikte normal okul statüsüne geçmesi kararı alındı. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür Ömer Faruk Yelkenci ve dershane temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda da temel liselerin durumu değerlendirildi. Bakanlık temsilcileri, temel liseye dönüşmüş olan kurumların temel lise olarak kalmasını tavsiye etti ve teşviklerin artarak devam edeceğini açıkladı. Bakanlık verilerine göre, özel okula dönüşmesi gereken mevcut 3 bin 107 dershanenin, 2 bin 280'i dönüşüm için başvurdu. Bunların 2 bin 260'ının başvurusu kabul edildi. Bugün itibarıyla 957 dershane dönüşüm sağlayarak özel okul ruhsatı aldı. Bunların 830'u temel lise, 113'ü ortaokul, 6'sı ilkokul, 5'i anaokulu, 3'ü de Anadolu Lisesi oldu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.