logo yeni

ÇALIŞAN EMEKLİLERDE TEMMUZ MAAŞI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas 10Çalışan emeklilerin maaşından kesilen %15 SGDP'nin %10'a indirilmesi, Temmuz ayı maaşlarına yansımadı.

Torba kanunda yapılan düzenleme ile emekli olup çalışanların ödediği %15 Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) yüzde 10'a düşürülmüştü.

Kesinti düşmesinden kaynaklanan maaş artışının temmuz ayı maaşına yansımasını bekleyen çalışan emeklliler hayal kırıklığı yaşadı. Yetkililer ise temmuz ayından itibaren başlayacak uygulamayla, çalışan emeklilerin Ağustos maaşlarından itibaren yüzde 10 kesinti yapılacağı, yani torba kanundan kaynaklanan düzenlemenin Ağustos maaşına yansıyacağını belirtiyorlar.

Emekli olduktan sonra çalışanların aylıklarından yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Seçim öncesi AKP %15 olan bu primi % 10'a düşüren düzenleme yapmıştı. 2015 yılı Temmuz ödeme döneminden başlamak üzere SGDP kesintisinin %10 olarak uygulanacağı bildirildi. Bu ay bayram nedeniyle maaşını erken alan emekli, kesintinin % 15 olarak uygulanmasına şaşırdı.

SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, Haziran ayı tahakkkuklarının Temmuz ayında kesildiğini belirterek, yüzde 10 kesintinin Ağustos ayında alınacak maaşlarda görüleceğini söyledi. Bilgili şöyle dedi:

"SGDP, yüzde 15'ten yüzde 10'a indirildi. Ancak Temmuz ayı kesintileri Haziran ayına ait olduğu için, çalışan emeklilerin Ağustos ayında aldıkları maaşlara yansıyacak. Çünkü biz Haziran ayı tahakkuklarını Temmuz'da kesiyoruz. 1 Ağustos'tan sonra alacakları maaşta kesintinin yüzde 10 olarak uygulandığını görecekler. Emekli aylığı bin lira olan emekliden yapılan kesinti miktarı 150 liradan, 100 liraya inecek."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.