logo yeni

HUKUK VE TIP FAKÜLTELERİ ASGARİ PUAN UYGULAMASININ YÜRÜTMEYİ DURDURMA TELEBİ REDDEDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitim3Yükseköğretim Kurulu yaptığı açıklama ile Danıştay 8. Dairesinin Tıp ve Hukuk Fakültelerine giriş için ilgili puan türündeki sıralamada asgari alt sınır getirilmesi uygulamasının yürütmeyi durdurma talebini reddettiğini bildirdi.

YÖK tarafından Tıp ve Hukuk programlarına giriş için yeni bir düzenleme yapılmış ve bu programlar için ilgili puan türündeki sıralamada asgari alt sınır konulmuştu.

YÖK yaptığı açıklamada, “Başta hukuk ve tıp olmak üzere bütün akademi camiası tarafından da tasvib ve takdir gören bu kararımız yine bilindiği gibi yargıya taşınmış ve yürütmeyi durdurma amacıyla dava açılmıştır.

Danıştay 8. Dairesi tarafından davaya ilişkin karar açıklanmış ve yürütmeyi durdurma talebi reddedilmiştir.

Danıştay 8.Dairesi bu kararı ile bir taraftan yükseköğretimde kaliteye verilen önemi göz ardı etmediğini gösterirken diğer taraftan tercihlerin tamamlanacağı bu günlerde kaotik bir ortamın oluşmasına da geçit vermemiştir.” ifadelerini kullandı.

YÖK hukuk ve tıp fakültelerindeki eğitimin belli bir kalitenin altına düşmemesi için giriiş puanlarının yüksek tutulmasını amaçlamıştı. Özellikle vakıf üniversitelerinin düşük puanlarla hukuk ve tıp öğrencisi alması eleştiri konusu olmuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.