logo yeni

calisanlar2 copy

E-MAİLLERİNİZİ AÇARKEN DİKKAT!

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Dolandırıcılar, 'Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele' adı altında  gönderdikleri e-mailleri açan kişilerin, bilgisayarlarını kilitleyerek şantaj  yoluyla para alıyor.

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TUKDES) Genel Başkan  Yardımcısı Hülya Kelleci, düzenlediği basın toplantısında, internet üzerinden  yapılan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Dolandırıcılar, 'Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele' adı altında  gönderdikleri mailleri açan kişilerin bilgisayarlarını kilitleyerek, şantaj  yoluyla para alıyor. Vatandaşlar, bu ve buna benzer başlıklarla gelen mailleri  açmamalıdır. Kontör dolandırıcılığı bayatlayınca şimdi de internetten şantaja  başladılar. Maillerin açılmasıyla bilgisayar kilitleniyor. Türk polisinin adının  kullanıldığı sayfada, bilgisayar ile yapılan tüm işlemler kaydediliyor.  Dolandırıcılar olası ihlallere örnek olarak vatandaşlara, telif hakkı, pornografi ve terörizm teşvikini gösteriyor. Gönderilen maili açan vatandaşlar,  'Bilgisayarınızın kilidini ve ceza davasını önlemek için 200 lira ödenmesi  gerekir. Ceza tutarının 48 saat içerisinde ödenmemesi halinde bilgisayarın  kilitli kalacağı ve ceza davası açılacağı' uyarısıyla karşılıyor. Dolandırıcılar  bu şekilde vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini alıyor. Konuyla ilgili olarak  savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu tür şantajlara maruz kalan tüketiciler kesinlikle dolandırıcılara boyun  eğmemelidir.''

haber3

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.