logo yeni

DERSHANELERİN KAPATILMASI İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anayasa mahkemesiAnayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasa hükmünü iptal etti.

AKP hükümeti tarafından geçriğimiz yıl çıkarılan torba kanun ile dershanelerin Eylül 2015 tarihinde kapatılması öngörülmüştü. Dershanelerin kaldırılmasını düzenleyen kanun hükmü Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilirken iptal kararının oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. 

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla 1 Eylül 2015 itibarıyla kapanması öngörülen dershaneler eğitim hizmeti vermeye devam edecek. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığının dershanelerde çalışan öğretmenleri istihdamı ile ilgili başlayan sürecin akıbetinin ne olacağı da henüz belirsizliğini koruyor.

AYM Raportörü yasanın iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirdirdiği ancak, Anayasa Mahkemesinin uzun süredir görüşülmeyi bekleyen yasayı raportörün aksine karar vererek iptal ettiği belirtiliyor.

Dershanelerin kapatılmasına ilişkin kanun geçen yıl TBMM'de yasalaşmış, bunun üzerine CHP yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle AYM'ye başvurmuştu. Kanuna konulan geçici ek maddeye göre dershaneler 1 Eylül'e kadar ya özel okula dönüşecek ya da bu tarihten itibaren tüm faaliyetlerine son vereceklerdi. Yasa ile halen dershanelerde öğretmenlik yapanlardan bir kısmının Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna dahil edilerek, atamasının yapılması öngörülüyor.

Yasanın iptali ile sayılarının yaklaşık 60 bini bulduğu tahmin edilen öğretmenler de işsiz kalmaktan kurtulacak. Millil Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde açıkladığı kontenjanlar ile bu öğretmenlerden sadece 3 bin kadarını işe alacaktı.

İptalin gerekçesini karar Resmi Gazete'de yayınlandığı anda öğrenebileceğiz.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.