logo yeni

MİLLETVEKİLLERİ MAAŞLARINA GÖRE 3 FARKLI GRUP OLUŞTURUYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm 27 Haziran sonrası oluşan yeni Meclisi’in üyeleri, seçildikleri gün itibariyle diplomatik pasaport, ödenek, yolluk ve tedavi haklarını da kazanmış oldu. Ancak maaş durumlarına bakıldığında vekillerin 3 temel gruba ayrıldığı görülüyor.

Çift maaş alanlar

550 milletvekilinden 150’sinin halen hem emekli maaşı, hem de vekil maaşı aldığı belirtiliyor. Bu vekiller daha önceden siyaset yapmaları sebebiyle bu hakka sahip olurken, diğer milletvekillerinden de fazla maaş alıyorlar. Bu milletvekilleri diğer milletvekillerinden farklı olarak, 7.500 TL. milletvekili emekli maaşı ve 15 bin TL. vekil maaşı ile birlikte toplam olarak yaklaşık 22.500 TL. alıyorlar.

Maaşı kesilenler

Kalan 400 milletvekilinden 96' sının ise seçildikleri sırada emekli oldukları belilrlenirken, bu vekillerin emekli maaşları otomatik olarak kesildiği için sadece yaklaşık 15 bin TL. milletvekilli maaşı alıyorlar. 5510 sayılı kanun hükümleri gereğince, milletvekili emekli maaşını hak etmek için bu görevde en az 2 yıl geçirmek ve başbakanlık müsteşarı düzeyinde prim kesintisi yapılması gerekiyor. Bu 96 vekil, emekli maaşı ve milletvekili maaşını birlikte alabilmek için 15 Haziran 2017 tarihini beklemek zorunda. Bu vekiller erken seçim olur ve yeniden seçilmezlerse, eski emekli maaşlarına geri dönecekler.

Tek maaş alanlar

Geri kalan 304 milletvekilinin büyük bölümünü genç siyasetçiler oluştururken, bu gruptakiler sadece milletvekili maaşı alıyorlar. Bu vekillerin emekliliğe hak etmeleri için hem prim, hem de yaş haddini doldurmaları gerekiyor. Erken seçim olması durumunda en büyük kaybı yaşayacak olan bu vekil grubu, erken seçim olur ve yeniden seçilmezlerse, bir kaç aylık milletvekili maaşının ardından eski yaşamlarına dönecekler.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.