logo yeni

calisanlar2 copy

ENGELLİ İSTİHDAMI KONUSUNDA İKİ ÖNEMLİ KANUN TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, engelli vatandaşların istihdamı ve desteklenmesi konusunda, TBMM’ye iki ayrı kanun teklifi verdi.

Engelli vatandaşların sorunlarının TBMM’de araştırılarak acil çözümlerin uygulamaya konulması için Araştırma Komisyonu kurulması yönünde teklif veren Tanrıkulu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, en büyük arzusunun engelli vatandaşların da toplumun diğer bireyleri gibi yaşamı eşit yaşamalarını görmek olduğunu söyledi.

Engelli vatandaşlar ile ilgili TBMM’de uzun zamandır çalışmalar yürüttüğünü ve bu çalışmalara yenilerini ekleyerek, özellikle istihdam ve destek konusunda iki kanun teklifini TBMM’ye sunduğunu ifade eden Tanrıkulu, günümüzde engelli vatandaşların kamuda istihdamının halen çok düşük düzeyde kaldığını ve bu olumsuz durumun engelli vatandaşları ekonomik özgürlüklerinden mahrum bıraktığını kaydetti.

MHP Milletvekili Tanrıkulu, verdiği kanun teklifleri hakkında şunları söyledi:

“Kanun tekliflerimden birincisi; merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, sosyal güvenlik kurumlarının ve mahalli idareler ile sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan her nevi teşebbüs veya bağlı ortaklıkların vermekte oldukları hizmet alanıyla ilgili olarak çağrı merkezi kurma zorunluluğu getirmektedir. Kanun teklifimin bir diğer önemli ayağı, kurulacak bu çağrı merkezlerinde çalıştırılacak personelin yüzde 30’unun engelli vatandaşlarımızdan oluşması zorunluluğu getirmesidir. Kanun teklifim yasalaştığında engelli vatandaşlarımız için kamuda yeni istihdam alanları yaratılmış olacaktır.

Diğer kanun teklifim ise; Kalkınma Ajansları'nın engelli istihdamı grupları oluşturması, engelli istihdamını artıracak faaliyet ve projelere destek olması ve engelli vatandaşlarımızın ülke ekonomisine katkı sunacak projelerini desteklemesi yönündedir. Böylelikle engelli vatandaşlarımızın istihdam konusundaki mevcut engeller ve sorunlar ortadan kalkmış olacak ve eşit şartlarda istihdam ve ekonomik özgürlüklerine kavuşmuş olacaklardır. TBMM’de engelli vatandaşlarımızın istihdam ve diğer sorunlarının araştırılarak, acilen hayata geçirilmesi gereken uygulama ve önlemlerin tespit edilmesi amacıyla vermiş olduğum araştırma önergemle de yine engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarından spora, diğer bireylerin sahip olduğu tüm haklara eşit şekilde sahip olabilmeleri için Komisyon oluşturulmasını teklif etmiş bulunmaktayım.”

Ayrıca, “Tüm bu çalışmalarımın diğer partiler tarafından da samimiyetle karşılanıp, destek bulmasını istiyorum.” diyen Tanrıkulu, bugüne kadar engelli vatandaşlar için çözüm odaklı sürekli laf üretildiğini, tüm siyasetçilerin bu konuda iş yapma zamanının geldiğini düşündüğünü söyledi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.