logo yeni

calisanlar2 copy

BANKADA UNUTULMUŞ HESABINIZ OLMASIN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bankalarda bulunan ve zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların Fona devredileceği, hak sahiplerine bankaların kendi internet sitelerinde listeler halinde dört ay süreyle ilan edilecek. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) "Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"te değişiklik yaptı.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan değişiklikle, Yönetmeliğin ''Zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar'' başlıklı 8. maddesinin bazı fıkraları yeniden düzenlendi ve zaman aşımında bankalar için öngörülen 3 aylık ilan süresi 4 aya çıkarıldı.

Buna göre, bankalar bir takvim yılı içinde zamanaşımına uğrayan ve tutarı 50 Türk Lirası ve üzerindeki her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların hak sahiplerini, başvuruda bulunmadıkları takdirde hesaplarının Fona devredileceği hususunda, izleyen takvim yılının Ocak ayı sonuna kadar iadeli taahhütlü mektupla uyarmak zorunda olacak. Söz konusu mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar ile 50 Türk Lirasının altındaki her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar Şubat ayının başından itibaren bankanın kendi internet sitesinde liste halinde dört ay süreyle ilan edilecek. Bankalar, bu ilanı yaptıklarını Şubat ayının onbeşinci gününe kadar ülke genelinde yayım yapan ve ilan talebi tarihinde Basın İlan Kurumu listelerindeki tirajı en yüksek ilk beş gazeteden ikisinde Basın İlan Kurumu aracılığıyla iki gün süreyle ilan eder. İnternet sitelerinde ilan edilen listeler, bankalar tarafından eşzamanlı olarak ayrıca Kuruluş Birliklerine ve Fona gönderecek.

İlan edilen zaman aşımına uğramış her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan haziran ayının 15. gününe kadar hak sahibi veya mirasçıları tarafından aranmayanlar, faiz ve kar payları ile birlikte haziran ayı sonuna kadar Fon'un Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki veya Fon Kurulu tarafından belirlenecek bankalar nezdindeki hesaplarına devredilecek.

Kiralık kasalardaki kıymetler için zamanaşımı ise kasa kira bedelinin en son tahsil edildiği ya da kasanın en son açıldığı tarihten itibaren başlayacak.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.