logo yeni

KIYI EMNİYETİ DE ARTIK SAYIŞTAY'A TABİ OLACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

teftisResmi Gazete’de bugün yayınlanan, “Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Ana Statüsünde Değişiklik Yapılmasına Dair Ana Statü” ile Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Sayıştay denetimine tabi oldu.

Genel Müdürlüğün ana statüsünde yapılan değişiklik sonrasında, Genel Muhasebe Kanunu ile Devlet İhale Kanunu hükümlerine ve Sayıştay'ın denetimi bundan sonra devreye girecek.

Ana statüye göre, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, denizlerde ve karasularında seyreden Türk ve yabancı bayraklı gemilerin seyir güvenliğine yardımcı olmak, belirlenen sahada tekel şeklinde olmak üzere tüm denizlerde su aracı ve/veya diğer eşyaya verilen kurtarma ile ilgili her türlü hizmetleri yapmak, tekel alanı içerisinde can kurtarma (tahlisiye) hizmetlerini yapmak, seyir emniyetini artırmaya yönelik hizmetler ile bu amaçlara ilişkin her türlü cihaz ve tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek, denetlemek ve bunların bakım, onarım, yenileme ve donatımlarını sağlayacak.

Kuruluş ve bağlı ortaklıkları, kesinleşen yıllık genel yatırım ve finansman programlarının birer örneğini, Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlığa, Kalkınma Bakanlığı, Sayıştay Başkanlığına ve ilgili Bakanlığa gönderecek. İşletme bütçelerinin bir örneğini ise ilgili Bakanlığa ve Sayıştay Başkanlığına gönderecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.