logo yeni

calisanlar2 copy

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KANUNU VATANDAŞA EK YÜK GETİRECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

13 ilin büyükşehir olmasını öngören Kanun Tasarısının kabul edilmesi halinde, yeni büyükşehirlerin merkezlerinde yaşayanlar ile toplam 29 büyükşehrin taşra ilçeleri ve mahalleye dönüşen beldelerinde yaşayanların yükü artacak.

Emlak vergisi %100 zamlı ödenecek

İlçe ve beldeler, büyükşehir sınırları içine alındığından emlak vergileri büyükşehir tarifesi üzerinden, yani %100 artırımlı ödenecek. Buna göre, ilçe ve beldede evi, işyeri, arsası ve arazisi olanlar;

-Evler için binde 1 yerine, binde 2 oranında,

-Diğer binalar için binde 2 yerine, binde 4 oranında,

-Araziler için binde 1 yerine, binde 2 oranında,

-Arsalar için binde 3 yerine, binde 6 oranında

emlak vergisi ödeyecek.

Ayrıca bu vergilerin %10’u oranında ödenen Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı da iki katına çıkacak.

Çöp vergisi % 25 zamlı ödenecek

İlçe ve beldeler, büyükşehir sınırları içine alındığından, çevre temizlik vergisi büyükşehir tarifesi üzerinden, yani %25 artırımlı ödenecek. 

Yol, kanalizasyon ve su tesislerinin harcamalarına katılma payı ödenecek

Belediyece yapılan, onarılan ve genişletilen yolların iki tarafında bulunan gayrimenkul sahiplerinden yol harcamalarına katılma payı, kanalizasyon ve su tesisleri yapımında bundan faydalanan gayrimenkul sahiplerinden kanalizasyon harcamalarına katılma payı, su tesisleri harcamalarına katılma payı alınacak.

Esnaf ve sanatkarın ödediği vergiler ve yükümlülükleri artacak

Büyükşehir belediye sınırları içine alınacağından ilçe ve beldedeki bakkal, kahveci, büfeci, kasap, lokantacı, oto tamircisi, tuhafiyeci, manifaturacı, kuruyemişçi, manav ve imalatçı esnaf artık basit usulde değil, mecburen gerçek usulde vergilendirilecek.

Yani esnafın ödeyeceği vergi artacak, her ay KDV, 3 ayda bir Gelir Vergisi ve en az 3 ayda bir Gelir Vergisi stopaj beyannamesi verecek, her beyanname için damga vergisi ödeyecek, yazar kasa alacak, defter tutacak, mali müşavirle çalışacak ve ücretini ödeyecek.

Esnafın, esnaf odaları üye kayıt ücreti ve yıllık aidatları %100 artacak

İlçe ve beldeler büyükşehir sınırları içine alındığından, esnaf odaları üye kayıt ücreti ve yıllık aidatları büyükşehir tarifesinden ödenecek. (İstanbul, Ankara ve İzmir’de yıllık aidatlar %150 artacak).

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.