logo yeni

DENEY SIRASINDA YARALANAN ÖĞRENCİ İLE İLGİLİ DAVA BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

deney2014 yılında Ali Fuat Başgil Ortaokulunda 6. sınıf öğrencisi M. Öztoprak'ın yaralanmasıyla sonuçlanan deneyi yapan fen bilgisi öğretmeninin, "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan yargılanmasına başlandı.

Olayda, fen bilgisi dersinde yapılan deney sırasında patlama olmuş, 6. sınıf öğrencisi M. Öztoprak yüzü ve gözlerinden yaralanmıştı.

Duruşmada savunması alınan sanık öğretmen M.A., olayla ilgili olarak, "Deney malzemelerini birbiri ile karıştırdım. Bu karışımı demir boruya koyarken birden parladı. Söz konusu parlamanın olması için deney malzemesinin suyla irtibatının olması gerekir. Çevrede su bulunması mümkün değildi. Malzemeyi koyarken üflemedim. Tükürükle de reaksiyon başlayabilir. Neden patladığını hala bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

Yaralanan öğrenci Öztoprak ise deneyle ilgili olarak, "Deney için hazırlanan karışımı kağıt üzerinde karıştırarak söz konusu demir boruya dökmeye başladım. Öğretmen herhangi bir güvenlik önlemi almadı. Bu arada elime dökülen kimyasal maddeleri üfleyerek borunun içine soktu. Birden bire parlama oldu. Ben yaralandım" dedi.

Mahkeme, yaralanan öğrenci Öztoprak'ın Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek, yaralanmanın niteliği hakkında rapor alınmasına ve sanık öğretmenin olayda kusuru bulunup bulunmadığının araştırılması için dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.

Hazırlanan iddianamede, yargılaması devam eden sanık öğretmenin , "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı hakkında ağır hizmet kusuru nedeniyle 472 bin liralık maddi-manevi tazminat davası açıldığı öğrenildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.