logo yeni

MEB OKUL İSİMLERİ KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

okulMilli Eğitim Bakanlığı il müdürlüklerine gönderdiği yazı ile okulların isimlerinin sık sık değiştirilmemesi ve verilen isimlere dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

81 il Milli Eğitim müdürlüğüne gönderilen yazıda, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumları açma-kapatma ve ad verme yönetmeliğine atıf yapıldı. Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarının adının sık sık değiştirilmemesi, bina ve tesislerin yapılmasında görev gereği hizmet edenler ile halen görevine devam eden kişilerin isimlerinin bu kurumlara ad olarak verilmesi konusunda uyarıda bulunuldu.

Yazıda, her derece ve türdeki resmi ve özel öğretim kurumlarına verilecek adların, Milli Eğitim Bakanlığının amaç, seviye ve bulunduğu çevrenin özellik ve şartlarına uygun olması, belli bir anlam taşıması ve temel amaçlarına aykırı düşmemesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca, verilen isimlerin Türkçe olması ve öğretim kurumları bina/tesislerine adları verilecek kişilerin çevrede olumlu izlenimler bırakmış olması gerektiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Ancak, ad verme işlemlerinde okul ve kurumların adlarının kurum kültürünü olumsuz etkileyecek şekilde sık sık değiştirildiği, ilgili yönetmelik hükümleri dışında bina ve tesislerin yapılmasında görev gereği hizmet edenler ile halen görevine devam eden kişilerin adlarının da kurumlara ad olarak verildiği görülmektedir. Bu nedenle okul ve kurumlara ad verme işlemlerinde ilgili yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.