logo yeni

calisanlar2 copy

ET FİYATLARI %25 ARTACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu'nun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı,  et ithalatında gümrük vergisini yüzde 75'ten yüzde 100'e, canlı hayvan ithalatında ise yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkardı.

Buna göre, ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar, 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranı AB, EFTA ülkeleri, Bosna Hersek ve diğer ülkeler için yüzde 40 olarak belirlendi.

Karkas ve yarım karkas, kuzu eti ithalatında ise gümrük vergisi oranı yüzde 100 olacak.

KARARIN YANSIMASI NASIL OLACAK 

Et üreticileri ve kasaplar yapılan vergi artışının ete zam olarak yansıyacağını açıklarken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker “Et ithalatına getirilen vergi artışı tüketiciye olumsuz yansımayacak, musluk elimizde” şeklinde açıklama yaptı. Besiciler ise ithalatın tamamen yasaklanmasını istedi.

Etçi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan ise kasaplarda 24 TL’ye satılan kıymanın kilosunun iki hafta içinde 30 TL’ye çıkacağını iddia etti. Arslan’ın hesaplamalarına göre ortalama 27 liradan satılan kuşbaşı et ise 34 liraya çıkacak. Arslan yeni fiyatların 15 içinde oluşmasını beklediğini söyledi. Türkiye’de et piyasasını oluşturan temel unsurun ithalatta vergi oranları olduğunu söyleyen Arslan “Bu son karar, ellerinde 600 bin büyükbaş hayvanı bulunan 15-20 firmayı sevindirecektir. Ellerindeki ürün asgari yüzde 12 değerlendi” dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.