logo yeni

EMEKLİLERİN İNTİBAKI BUGÜN SONUÇLANABİLİR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli22000 yılından sonra emekli olanları ilgilendiren davanın bugün sonuçlanması bekleniyor.

İntibak zammının 2000 yılı sonrasında emekli olanlara da yapılması için İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından açılan dava, bilirkişi raporu eksiği, yeni bilirkişi talepleri gibi sebeplerle defalarca kez ertelenmişti.

Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde görülecek olan davanın bugün nihayete ermesi beklenirken, kararın olumlu olması durumunda 2000 yılı sonrasında emekli olanların maaşlarında 50 ila 355 lira arasında artışlar yaşanabileceği belirtiliyor.

Yaklaşık olarak 2 yıl süren dava, 2013 yılında çıkarılan intibak yasasının hemen ardından açılmıştı. Davanın uzamasının sebeplerinden en önemlisi olarak davada şuana kadar toplam 4 bilirkişi raporu istenmiş olması gösterilebilir.

2014 yılı Haziran ayyında Emekliler Haftası'nda sonuçlanması beklenen dava, bilirkişi raporunun yetişmemesi sebebiyle 10 Kasım 2014'e ertelenmiş, bu tarihte yapılan duruşmada ise Hamdi Öz'ün yeni bilirkişi atanması isteği sebebiyle yeni bir eteleme daha yaşanmıştı. 2 Şubat tarihinde duruşması görülen davada, emekliler aleyhine bilirkişi raporu sunulunca yeni bir bilirkişi atanması talep edilerek dava 29 Nisan'a ertelenmişti. 29 Nisan'da yapılan duruşmada ise  SGK avukatları bilirkişi raporunu 3 hafta incelemeyi talep etmiş, bu talep kabul edilerek dava bugüne ertelenmişti.

Ancak davadan olumlu bir karar çıkması yeterli olmayacak. Hükümetin de bu yönde bir yasal düzenleme yapması gerekecek.

Bu hafta içerisinde ikinci bir intibak davası daha görülecek. Emeklilerin elini güçlendiren ikinci davayı Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) açmıştı. Bu davada karar perşembe günü verilecek. Bu davada, bilirkişi raporunun emekliler lehine olması emeklilerin umudunu artırdı. İki davanın da olumlu sonuçlanması durumunda müjdeli haber, 28 Haziran-4 Temmuz Emekliler Haftasında gelmiş olacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.