logo yeni

SAĞLIKTA TERCİHLİ SEVK SİSTEMİNE GEÇİLMESİ PLANLANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik2Sağlık Bakanlığının, hastanelerde ve özellikle acil servislerdeki yoğunluğu azaltmak için uygulamayı düşündüğü projelerden biri daha ortaya çıktı.

Durumu acil olmadığı halde acil servislerin yolunu tutan veya sağlık ocaklarında tedavi edilebilecek iken kamu hastanelerine giden hasta sayısının azaltılabilmesi için “tercihli sevk sistemi”ne geçilmesi planlanıyor.

Tercihli sevk sisteminde, hastayı teşvik etmek için, bu şekilde hastaneye gidenden katılım payı alınmayacak, ayrıca aile hekimine performans ücreti verilecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Eyüp Gümüş, acil servis ve kamu hastanelerindeki yığılmayı önlemek için “tercihli sevk sistemi”ne geçmeyi planladıklarını belirtti. Aile hekimliğinden devlet hastanelerine sevklerde katılım payını kaldıracaklarını ve bu sistemi öncelikle pilot uygulamada deneyeceklerini belirtti.

2016 yılında başlaması planlanan tercihli sevk sisteminde hastaların önce aile hekimine gitmesi teşvik edilecek. Buna göre, aile hekiminden sevk ile hastaneye giden hasta 12 TL katılım payı ödemekten kurtulacak.

Müsteşar Gümüş, Bolu'da pilot il olarak çalışma yapılacağını belirterek, “Ultrason, röntgen sistemini de aile hekimliğine entegre edeceğiz. Yani vatandaşın yüzde 90 işinin çözüldüğü bir ortamı hazırlamamız gerekiyor. Aile hekimliği sistemi üzerinden eğer sevk zincirini oluşturacaksak burada bu performanslara ilave olacak. Baktığı hasta, sevk etme oranları aile hekimliğine ek katkı olarak verilecek."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.